Z duchownymi o bezpieczeństwie
Policjanci z Komendy Miejskiej w Zielonej Górze wspólnie z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zorganizowali szkolenie dla duchownych ze wszystkich zielonogórskich parafii. Podczas spotkania mundurowi poruszyli wiele tematów z zakresu bezpieczeństwa.
Wczoraj /22.02. / w godz. 9:00 – 13:00 w Parafii Ducha Świętego przy ul. Bułgarskiej 30 w Zielonej Górze odbyło się szkolenie dla duchownych zorganizowane przez zielonogórskich policjantów. Szkolenie rozpoczął od wprowadzenia do jego tematyki, Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze nadkom. Piotr Fabijański.
W trakcie szkolenia poruszane były tematy dotyczące bezpieczeństwa ogólnego, a także m.in. bezpieczeństwa podczas uroczystości kościelnych. Policjanci szczegółowo omówili zagrożenia mogące wystąpić w trakcie organizacji uroczystości sakralnych. Ponadto zwrócili uwagę na przestępstwa popełniane na szkodę osób duchownych podali m.in. przykałdy przestępstw na jakie mogą być narażone osoby duchowne w związku z pełnieniem przez nie posługi kapłańskiej.
Dodatkowo policyjni specjaliści przypomnieli o środkach ostrożności i pożądanych zachowaniach pomagających uniknąć wybranych zagrożeń. Ważnym tematem, jaki poruszyli mundurowi, był sposób zabezpieczenia dóbr kultury pozostających na wyposażeniu parafii.
Duchowni z zaciekawnieniem wysłuchali także wykładu dotyczącego możliwości wystąpienia przestępstw związanych z zagrożeniem terrorystycznym oraz poznali zasady postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstw o charakterze terrorystycznym.
Ważnym elementem szkolenia było także przypomnienie i omówienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób starszych oraz bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych. Wszystkie prezentacje i poruszone zagadnienia wzbudziły duże zainteresowanie duchownych.
Podczas szkolenia poruszony został także temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – nowego narzędzia komunikacji Policji ze społeczeństwem. Obecni na sali duchowni dowiedzieli się m.in. o tym jak działa mapa, a także o czym i w jaki sposób za jej pomocą można informować Policję. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i związane z nią możliwości wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród obecnych na sali księży.
W szkoleniu wzięła także udział pani dr Barbara Bielnis - Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wraz z Zastępcą, panią Kamilą Domagalską, która przybliżyła temat dotyczący przestępstw przeciwko zabytkom i ich kradzieży na terenie woj. lubuskiego.
W trakcie szkolenia księża uczestniczący w spotkaniu mieli bardzo wiele pytań dotyczących policyjnych procedur czy różnych zagadnień z zakresu bezpieczeństwa. Kilku z nich podzieliło się z policjantami swoimi spostrzeżeniami i przedstawiło problemy, w których policjanci obiecali pomóc znaleźć rozwiązanie.