Aktualności

Policja ostrzega przed oszustami działającymi metodą "na wnuczka"!

Data publikacji 08.02.2017

Wczoraj po raz kolejny doszło do co najmniej kilku prób oszustwa metodą „na wnuczka”. Tym razem oszuści podawali się za policjanta i próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców Zielonej Góry. Policja prosi o ostrożność i nieprzekazywanie pieniędzy osobom obcym. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy

Wczoraj /7.02/do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zgłosiło się pięć osób, które poinformowały, że odebrały telefon w których osoby podające się za policjantów żądały od nich zapłaty pieniędzy w związku z rzekomym wypadkiem spowodowanym przez najbliższych członków ich rodzin. Na szczęście osoby te nie uwierzyły i sprawdziły to dzwoniąc do swoich najbliższych. Gdy okazało się, że mieli do czynienia z próba oszustwa zawiadomili Policję.

Jak opowiedzieli policjantom zgłaszający, mechanizm działania w każdym przypadku był podobny. Na telefony stacjonarne tych osób zadzwonił mężczyzna podający się za oficera Policji i poinformował, że członkowie ich rodzin spowodowali wypadki i potrzebne są pieniądze na adwokata.  Osoby te nie dały się jednak nabrać i powiadomiły Policję, a dzięki temu uniknęły utraty oszczędności. Policjanci szacują jednak, że takich prób mogło być wczoraj dużo więcej, gdyż jak wynika z analizy podobnych przypadków, przestępcy w poszukiwaniu swojej ofiary potrafią wykonać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset połączeń do wytypowanych przez nich osób.

Te przypadki pokazują, że oszuści nie odpuszczają. Pomimo kampanii informacyjnych prowadzonych przez Policję i publikacji w mediach, nadal próbują wykorzystać osoby starsze oszukując metodą „na wnuczka”. Przestępcy wiedzą, że z telefonów stacjonarnych korzystają przeważnie ludzie starsi, bo młodsi cenią sobie niezależność jaką daje im telefon komórkowy.  Oszuści wybierają osoby starsze także dlatego, że łatwiej jest nimi manipulować i grać na ich uczuciach. Dodatkowo też przestępcy bazują często na niewiedzy dotyczącej przepisów prawa czy czynności podejmowanych przez Policję. Dlatego prosimy osoby młode aby rozmawiały o tym z rodzicami i dziadkami, przestrzegały ich przed takimi sytuacjami.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy wpłatę na konto, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

  1. Nie działać w pośpiechu i  nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  2. Potwierdzić informację u innych członków rodziny. Poradzić się znajomych,  rodziny czy policjanta – nr 997.
  3. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji należy się rozłączyć i dopiero po przerwaniu połączenia zadzwonić pod bezpłatny numer 997 i poinformować o zaistniałej sytuacji.
  4. Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe, szczególnie gdy ktoś żąda natychmiastowej wpłaty dużych sum pieniędzy
  5. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997

 

Pamiętajmy, że policjanci nie żądają od nas wpłaty pieniędzy przez telefon, nie informują o prowadzonych działaniach, ani też nie angażują osób postronnych w policyjne akcje.

Powrót na górę strony