Działania „Trzeźwy Kierowca"
Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego już od kilku lat prowadzą działania „TRZEŹWY KIEROWCA”, które spotykają się z coraz większą aprobatą społeczną i dają także wymierne efekty – coraz mniej kierujących decyduje się na jazdę po alkoholu.
Mieszkańcy Zielonej Góry zdążyli się już przyzwyczaić do policyjnych działań „Trzeźwy Poranek”. Akcja spotyka się z dużym zrozumieniem i coraz większą aprobatą mieszkańców świadomych tego, że policjanci dbają aby Zielona Góra była bezpiecznym miastem, wolnym o patologii jaką jest kierowanie po alkoholu. Ale działania „Trzeźwy Kierowca” są podejmowane nie tylko na terenie miasta, ale także powiatu zielonogórskiego m.in. w Sulechowie, Czerwieńsku, Świdnicy, Kargowej, Trzebiechowie czy Babimoście.
Efektem tych działań jest m.in. to, że policjanci zatrzymują coraz mniej kierujących którzy decydują się wsiąść za kółko po alkoholu, a ostatnio podczas działań najczęściej wszyscy kontrolowani kierujący są trzeźwi.
Wartym podkreślenia jest także fakt, że prowadzone na terenie powiatu zielonogórskiego w ciągu ostatnich kilku lat działania policjantów ruchu drogowego dają wymierne efekty. Coraz rzadziej zdarza się, że policjanci podczas działań zatrzymują kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu. W 2016 roku policjanci przeprowadzili 161883 kontroli stanu trzeźwości i zatrzymali 444 osoby kierujące po alkoholu. Dla porównania w roku 2013 tych kontroli było 78684, a kierujących po alkoholu 848. Z analizy tych danych wynika, że w ciągu 3 lat liczba przeprowadzonych kontroli wzrosła dwukrotnie, przy czym liczba kierujących po alkoholu dwukrotnie zmalała, co z pewnością jest zasługą intensywnych policyjnych działań, propagowania tych działań w mediach, a co za tym idzie wzrostu świadomości społecznej na temat konsekwencji kierowania po alkoholu.
Podczas działań policjanci ruchu drogowego rozdają dodatkowo kierującym ulotki przygotowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przestrzegające przed siadaniem za kierownicę na tzw. „kacu”. (Szacuje się, że prawie 80 % nietrzeźwych kierujących to osoby na tzw. kacu. Niewielu sprawców zatrzymanych za jazdę w stanie nietrzeźwości zdaje sobie sprawę z tego, że nie tylko ich zdolności motoryczne nie są na poziomie pozwalającym im kierować, ale że w ich organizmie nadal znajduje się alkohol.)
nadkom. Małgorzata Stanisławska
KMP Zielona Góra