Debata o bezpieczeństwie z mieszkańcami Kargowej
Komendant Miejski Policji nadkom. Piotr Fabijański spotkał się na debacie z mieszkańcami miasta i gminy Kargowa, aby poznać ich zdanie oraz opinie na temat poczucia bezpieczeństwa po przywróceniu funkcjonowania Posterunku Policji. Spotkanie to było również doskonałą okazją do przedstawienia nowego narzędzia komunikacji z Policją jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Policjanci zorganizowali w piątek /2.12/debatę ewaluacyjną, aby poznać opinie mieszkańców po przywróceniu funkcjonowania posterunku w mieście. Mieszkańcy miasta i gminy bardzo zabiegali o przywrócenie Posterunku Policji, gdyż jak sami argumentowali, wpłynie to znacząco na poprawę poczucia ich bezpieczeństwa.
Od debaty z mieszkańcami, która odbyła się 24 lutego 2016 roku do przywrócenia posterunku minęły zaledwie 4 miesiące. Posterunek Policji w Kargowej, który został zlikwidowany w 2013 roku, decyzją Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze, został przywrócony z dniem 1 lipca 2016 roku. Decyzję poparło także kierownictwo Komendy Głównej Policji. Obecnie służbę w posterunku pełni pięciu policjantów: kierownik posterunku, dwóch dzielnicowych oraz funkcjonariusze służby patrolowej i dochodzeniowo śledczej.
Podczas piątkowego spotkania mieszkańcy na czele z Burmistrzem panem Jerzym Fabisiem i Starostą Zielonogórskim panem Dariuszem Wróblewskim, który jest mieszkańcem gminy Kargowa, dziękowali Komendantowi Miejskiemu Policji za przywrócenie posterunku. Burmistrz Kargowej obiecał nawet dofinansowanie do zakupu radiowozu dla policjantów.
W trakcie debaty Komendant Miejski Policji nadkom. Piotr Fabijański przedstawił statystyki, z których wynika, że obecnie mieszkańcy częściej kontaktują się z policjantami, niż np. w roku ubiegłym, a jak wynika z informacji przekazanej przez kierownika posterunku mł. asp. Jacka Dryło, są bardziej otwarci i chętni do współpracy. Mieszkańcy Kargowej i okolic obecni na spotkaniu wielokrotnie podkreślali, że w ich odczuciu policjanci są bardziej widoczni w miejscach ich zamieszkania oraz że dzięki temu czują się bezpieczniej. Jednocześnie wielokrotnie dziękowali i chwalili policjantów za organizowane spotkania z mieszkańcami czy pogadanki edukacyjne dla seniorów.
Jak wynikało z relacji mieszkańców podczas piątkowej debaty, przywrócenie Posterunku Policji w Kargowej jest dla nich dogodne chociażby dlatego, że praktycznie codziennie mogą przyjść, żeby spotkać się z policjantami. Ponadto ich zdaniem wpływa to korzystnie na poczucie bezpieczeństwa i wizerunek Policji, ponieważ mieszkańcy, jak sami mówią, mają poczucie, że jest to „ich” Policja.
Dodatkową korzyścią jest niewątpliwie fakt szybszej reakcji na zdarzenie, a także rozpoznanie terenu przez policjantów. Ponadto stała obsada posterunku powoduje, że pomiędzy mieszkańcami, a policjantami nawiązuje się nić porozumienia i zwiększa zaufanie, dzięki któremu łatwiej chociażby o informacje na temat różnych zdarzeń, przestępstw czy wykroczeń.
Kolejnym ważnym punktem debaty z mieszkańcami Kargowej była informacja o nowym narzędziu komunikacji Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, przekazana przez Komendanta Miejskiego Policji. Komendant Fabijański przedstawił zebranym koncepcję jej funkcjonowania i wyjaśnił, że dzięki niej mieszkańcy mogą przekazać Policji informacje o zdarzeniach oraz miejscach, które ich zdaniem są miejscami zagrożonymi i mają wpływ na ich poczucie bezpieczeństwa. Pan komendant poinformował także, że dzięki wprowadzeniu takiego nowoczesnego narzędzia komunikacji, każdy mieszkaniec miasta, gminy czy województwa lubuskiego ma możliwość bez wychodzenia z domu, za pomocą komputera z dostępem do Internetu, podzielić się z Policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył. Na zakończenie zachęcał wszystkich zebranych do aktywnego korzystania z mapy i korzystania z możliwości anonimowego informowania Policji za jej pośrednictwem o miejscach zagrożonych. Jednocześnie komendant Fabijański poinformował, że w sytuacjach nagłych, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja czy pomoc Policji, należy dzwonić bezpośrednio o dyżurnego pod numer alarmowy 997.