Rozmawiali o bezpieczeństwie....
Zielonogórscy policjanci spotkali się na debacie z działkowcami, aby przypomnieć im o właściwym zabezpieczeniu działek przed kradzieżami. Przypomnieli także jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka” i przedstawili nowoczesne narzędzie komunikacji z Policją jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Spotkanie z działkowcami odbyło się w domu działkowca na terenie Ogrodów 35-lecia przy ul. Podwójnej w Zielonej Górze. Policjanci przypomnieli działkowcom o właściwym zabezpieczeniu altanek przed kradzieżami w tzw. „martwym sezonie”. Zastępca Komendanta Komisariatu II w Zielonej Górze podkom. Marcin Gurgurewicz przypomniał o konieczności odpowiedniego zabezpieczenie drzwi i okien, sprawdzaniu altanek w sezonie zimowym, gdy już nie przebywamy na działkach. Przypomniał też, jak ważne jest zamykanie głównych bram, czy reagowanie na osoby obce. Zaproponował użytkownikom działek aby je ubezpieczyli i poza sezonem nie przechowywali wewnątrz wartościowych przedmiotów, które mogłyby skusić złodzieja. Ponadto jak przypomniał podkom. Gurgurewicz, ważne są dobre stosunki z sąsiadami, którzy w razie naszej nieobecności zwrócą uwagę na działkę i sprawdzą czy wszystko jest w porządku, a w razie potrzeby powiadomią właściciela lub Policję.
Z kolei pani Komendant Komisariatu I w Zielonej Górze, podkom. Katarzyna Dominiak przedstawiła zebranym nowe narzędzie komunikacji z Policją jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawiła zebranym koncepcję jej funkcjonowania i wyjaśniła, że dzięki niej mieszkańcy mogą przekazać Policji informacje o zdarzeniach oraz miejscach, które ich zdaniem są miejscami zagrożonymi i mają wpływ na ich poczucie bezpieczeństwa. Pani komendant poinformowała także, że dzięki wprowadzeniu takiego nowoczesnego narzędzia komunikacji, każdy mieszkaniec Zielonej Góry czy województwa lubuskiego ma możliwość bez wychodzenia z domu, za pomocą komputera z dostępem do Internetu, podzielić się z Policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył. Na zakończenie zachęcała wszystkich zebranych do aktywnego korzystania z mapy i informowania Policji za jej pośrednictwem o miejscach zagrożonych. Podczas spotkania okazało się, że niektórzy z zebranych wiedzą o tym narzędziu, a kilka osób przekazało już informacje za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Ostatnim zagadnieniem poruszonym na spotkaniu było „Jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka”. Temat ten omówiła rzecznik prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze nadkom. Małgorzata Stanisławska, która przypomniała sposób działania sprawców, a także legendy jakimi posługują się przestępcy manipulujący osobami starszymi. Nadkom. Stanisławska wskazała także co należy zrobić aby ustrzec się przed działaniem przestępców posługujących się tymi metodami i na co należy zwrócić uwagę w rozmowach telefonicznych aby nie paść ofiarą oszustów. Na zakończenie wystąpienia podała przykłady z Zielonej Góry i opowiedziała też o sytuacjach, w których seniorzy nie dali się oszukać. Przypomniała również, że policjanci nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach, a tym bardziej nie angażują do takich działań osób postronnych jak również nie żądają od nikogo pieniędzy.
Na zakończenie spotkania ustalono, że na początku przyszłego roku zostaną zorganizowane kolejne podobne spotkania także na innych ogrodach działkowych, gdyż działkowcy wykazali duże zainteresowanie i zadeklarowali chęć współpracy z Policją.