Za nami pierwszy weekend Winobrania…
Zielonogórscy policjanci podsumowali pierwsze dwa dni imprezy. Niestety podczas weekendu dali o sobie znać kieszonkowcy. Pamiętajmy, że działalności kieszonkowców sprzyja tłok, a także nasza nieuwaga, dlatego robiąc zakupy, spacerując po deptaku czy bawiąc się na imprezach winobraniowych zachowajmy szczególną ostrożność.
Pamiętajmy, że złodzieje wykorzystują tłok panujący na ulicach podczas Winobrania oraz każdą nadarzającą się okazję jak np. otwartą torebkę, plecak czy pozostawiony na chwilę telefon. Łupem kieszonkowców padają telefony komórkowe, torebki, saszetki, portfele czy dokumenty. Niestety kradzieże te są także wynikiem nieuwagi i nieostrożności samych okradzionych, zarówno mieszkańców miasta jak i turystów, którzy zajęci zakupami nie zwracają należytej uwagi na swoje rzeczy osobiste, kieszenie czy torebki.
Pierwsze zgłoszenie o kradzieży wpłynęło do zielonogórskiej Policji już w sobotę /3.09/ po południu. Pokrzywdzona kobieta poinformowała policjantów, że podczas spaceru po deptaku, gdy chciała zrobić zakupy, zorientowała się, że nie ma portfela. Najprawdopodobniej złodziej wyciągnął jej z torebki portfel z pieniędzmi i dokumentami. Tego dnia na komisariacie pojawiła się kolejna kobieta. W jej przypadku podobnie jak w poprzednim, najprawdopodobniej łupem złodzieja także padł portfel, w którym znajdowały się pieniądze i dokumenty. Kobieta nie potrafiła określić w jakich okolicznościach mogło dojść do kradzieży.
Nie zapominajmy jednak, że czasem „okazja czyni złodzieja” i nie zostawiajmy portfeli czy telefonów na straganach czy sklepowych ladach. Pamiętajmy także o ostrożności w restauracjach czy pubach, gdzie również mogą pojawić się kieszonkowcy. Bądźmy ostrożni we wszystkich tych miejscach gdzie panuje duży ruch i tłok, wszędzie tam, gdzie rozbawieni ludzie zapominają o ostrożności. Pamiętajmy, że w tłumie łatwiej jest się złodziejom ukryć i niepostrzeżenie działać.
Wszystkim świętującym Dni Zielonej Góry przypominamy też, że nie zmieniły się przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a których wynika, że alkohol możemy spożywać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
Podczas minionego weekendu w ramach działań związanych z zabezpieczeniem "Winobrania" policjanci zatrzymali 3 sprawców przestępstw na tzw. „gorącym uczynku”- uszkodzenia ciała i zniszczenia mienia, ujawnili 69 wykroczeń, za które sporządzono 11 wniosków o ukaranie do sądu i nałożono 30 mandatów karnych na kwotę 3770 zł. Ponadto mundurowi przeprowadzili 83 interwencje i wylegitymowali 168 osób, a 9 osób trafiło do izby wytrzeźwień.