Stracił prawo jazdy, bo był nietrzeźwy…
Podczas dzisiejszych działań ,,Trzeźwy Kierowca” prowadzonych przez zielonogórskich policjantów na ulicy Poznańskiej, sprawdzono stan trzeźwości około kilkuset kierujących. Zatrzymano nietrzeźwego kierującego Volkswagenem.
Działania zielonogórskiej drogówki pokazują, że pomimo wielu próśb i ostrzeżeń nadal zdarzają się osoby, które decydują się na kierowanie pojazdem po alkoholu. Dzięki działaniom takim jak na przykład ,,Trzeźwy Kierowca” zielonogórscy policjanci chcą wyeliminować nietrzeźwych kierujących, a poprzez systematyczność tych akcji dbają o to, aby takie sytuacje się nie powtarzały.
Dzisiaj /04 lipca/ od rana policjanci ruchu drogowego sprawdzali stan trzeźwości kierujących poruszających się ulicą Poznańską. Mundurowi skontrolowali stan trzeźwości kilkuset z nich. Tuż po godzinie 6 rano policjanci zatrzymali kierującego Volkswagenem. Po zbadaniu urządzeniem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że jest on nietrzeźwy. 62-letni kierujący miał około promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Kodeks karny za kierowanie w stanie nietrzeźwości przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd może orzec wobec takiego kierującego zakaz prowadzonych pojazdów.
Działania „Trzeźwy Kierowca” prowadzone systematycznie przez zielonogórską policję pokazują, że osoby zatrzymywane w godzinach porannych to osoby na tzw. ,,kacu”, czyli te, które spożywały alkohol wieczorem. Warto się na tym zastanowić przed wyruszeniem w drogę. Jednak w ciągu kilku lat prowadzenia tych działań policjanci zauważyli także, że akcja przynosi zamierzony skutek. W porównaniu z latami ubiegłymi zatrzymują podczas działań ,,Trzeźwy Kierowca” coraz mniej osób. Przed kilku laty, gdy rozpoczynali działania zatrzymywali nawet trzy-cztery osoby podczas jednej akcji. Obecnie, co policjanci przyjmują z zadowoleniem, bywają tygodnie, że nie zatrzymują nikogo, a działania prowadzą w różnych zaskakujących miejscach miasta i powiatu.
Tego typu działania pozwalają uświadomić wszystkim kierującym, że prowadząc pojazd po alkoholu i nie stosując się do przepisów Kodeksu Drogowego zagrażają nie tylko sobie, ale też innym uczestnikom ruchu drogowego czy też narażają swoich najbliższych.