Podczas wakacji, bezpiecznie nad wodą…
Przed nami wakacje, a okres letni to ulubiony czas wypoczynku dla tych wszystkich, którzy preferują kontakt z wodą. Aby ten czas i wypoczynek były bezpieczne, zielonogórscy policjanci przygotowują się szczególnie starannie: odbywają szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i użycia specjalistycznego sprzętu do ratowania zdrowia i życia.
Instruktażu dotyczącego użycia sprzętu specjalistycznego połączonego z praktycznymi ćwiczeniami udzielali policjantom podczas szkolenia zorganizowanego w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze doświadczeni ratownicy medyczni. Policjanci mieli możliwość poćwiczyć udzielanie I pomocy przy użyciu fantoma do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ważnym elementem było również przypomnienie zasad dotyczących ratowania dzieci i niemowląt. Ratownicy zademonstrowali policjantom także prawidłowy sposób użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. Te wszystkie informacje i praktyczne umiejętności przydadzą się policjantom podczas służby, a zwłaszcza zbliżających się wakacji w czasie których będą dbać o bezpieczeństwo wczasowiczów.
Podczas wakacji policjanci będą częściej obecni w miejscach, gdzie wypoczywający będą chcieli się ochłodzić i to zarówno tych strzeżonych jak i niestrzeżonych. Zachęcamy oczywiście do korzystania z miejsc strzeżonych, na których jest ratownik i wydzielone miejsce do pływania. Wiadomo wtedy, że kąpielisko takie jest sprawdzone, możemy się w nim bezpiecznie kąpać, a nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik.
Wiele osób wybierze jednak miejsca niestrzeżone nad jeziorem, zalewem czy rzeką. Przestrzegamy także przed zażywaniem kąpieli w miejscach objętych zakazem. Pamiętajmy także aby unikać kąpieli, a zwłaszcza skoków do wody w miejscach, których nie znamy – nie wiemy co znajduje się na dnie i jak naprawdę jest tam głęboko.
Przygotowując się do sezonu letniego powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a także przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i w jaki sposób udzielić bezpiecznie pomocy tonącemu – nigdy nie wiemy czy nie znajdziemy się w sytuacji gdy to od naszych umiejętności i wiedzy będzie zależało życie drugiego człowieka.
Pamiętajmy!
- Zażywajmy kąpieli tylko w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych.
- Nie zakłócajmy wypoczynku i kąpieli innym.
- Nie wchodźmy do wody po alkoholu lub gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek.
- Nie wskakujmy do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna, a także gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem.
- Nie wolno kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i przy falochronach.
Woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych lub wchodzenia do wody po wypiciu alkoholu.
Jak bezpiecznie ratować tonącego…. (Źródło: policja.pl)
Ratowanie osoby tonącej jest sytuacją niebezpieczną i dlatego przed przystąpieniem do ratowania drugiej osoby powinniśmy sobie uświadomić kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w tej sytuacji. Przede wszystkim pamiętajmy, że trudno jest przewidzieć reakcje śmiertelnie przerażonego człowieka, dlatego osoba ratująca powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo. Należy też pamiętać, że na bezpośredni kontakt z poszkodowanym powinniśmy zdecydować się dopiero wtedy, gdy wyczerpiemy wszystkie inne środki - podanie koła, liny, gałęzi, kija, a nawet części garderoby – paska, szalika itp. Ratując człowieka pamiętajmy, że to ratownik chwyta tonącego, a nie odwrotnie!
POMOC WPŁAW
Ratowanie bezpośrednio z wody należy do najtrudniejszych, dlatego zawsze należy pamiętać:
- Jeżeli to możliwe, zapewniamy sobie asekurację osób trzecich.
- Skaczemy do wody bez ubrania, oczywiście jeśli zdążymy je zrzucić.
- Podbiegamy wzdłuż linii brzegu, aby być najbliżej potrzebującego pomocy.
- Utrzymujemy z tonącym kontakt wzrokowy.
- Płyniemy stylem, który mamy najlepiej opanowany.
- Podpływając do tonącego oceniamy, w jakim znajduje się stanie.
- Jeżeli jest przytomny, staramy się nawiązać z nim kontakt - mówimy, aby zachowywał się spokojnie, położył płasko w wodzie, naprzemiennie ruszał rękami i nogami. Jeśli jednak nie reaguje, lecz miota się w panice, a jest to sytuacja szczególnie groźna dla ratownika, podpływamy od tyłu.
Podczas ratowania zawsze istnieje ryzyko walki. Ratownik, aby zapewnić sobie przewagę, nie może dać się złapać przez tonącego. Musi odpychać tonącego rękami, a jeśli to nie wystarcza, nogami. Uderzenia nie są skuteczne, gdyż tonący zwykle nie czuje bólu.
POMOC Z BRZEGU
Jeśli zdarzenie ma miejsce blisko linii brzegu, wtedy tonącemu, który zachowuje się przytomnie, czyli walczy o utrzymanie lub wydostanie się na powierzchnię wody, podajemy wiosło, kij, koło ratunkowe, linę czy inny przedmiot, którego może się uchwycić.
POMOC Z KAJAKA
Jeżeli do ratowania używamy kajaka, należy nim tak podpłynąć, by ofiara mogła chwycić się za jego dziób lub rufę. Nigdy natomiast nie ustawiamy kajaka bokiem! Nie podajemy też wiosła, gdyż kończy się to zwykle wywróceniem kajaka - tonący w panice gwałtownie chwyta się wszystkich przedmiotów będących w zasięgu jego rąk, wciągając je do wody.