Działania prewencyjne ,,Profilaktyka, a Ty” na zielonogórskim deptaku…
1 czerwca policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii zorganizowali na deptaku wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania Aktywności Obywatelskiej CIVIS SUM działania profilaktyczne, zwracające uwagę na problem uzależnień i przemocy, połączone z obchodami Dnia Dziecka.
Oprócz zielonogórskich policjantów w centrum miasta obecni byli także przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii, Biura Pełnomocnika Ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji ,,Dom Harcerza”, jak również pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet ,,Baba”. Na miejscu można było spotkać także pracowników sanepidu, którzy poruszyli temat dopalaczy i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.
Policjanci wspólnie z obecnymi instytucjami pomocowymi prowadzili działania prewencyjne pn. ,,Profilaktyka, a Ty” podczas których zwrócono szczególną uwagę na problem uzależnień od środków psychoaktywnych oraz ich negatywny wpływ na kondycję psychofizyczną. Mają one również na celu edukację w obszarze rozpoznawania sytuacji zagrożeń, podejmowania profilaktyki, wskazanie możliwości pomocy specjalistycznej w sytuacji pojawiania się problemów, a także promowanie oddziaływań psychoterapeutycznych.
Prowadzone działania profilaktyczne połączone były z obchodami Dnia Dziecka. Przygotowano różne atrakcje, w których dzieci z radością i uśmiechem brały udział. Na specjalnie przygotowanych stoiskach dzieci wykonywały różne prace plastyczne, brały aktywny udział w grach i zabawach. Wśród mundurowych można było również spotkać policjantów z psami służbowymi, którzy dumnie prezentowali swoje czworonogi.
Atrakcją dla dzieci była z pewnością wizyta strażaków, którzy opowiadali dzieciom jak reagować w sytuacjach, gdy wybuchnie pożar i na czym polega ewakuacja. Strażacy pokazali dzieciom sprzęt ratowniczy i gaśniczy oraz rozdawali specjalnie przygotowane dla dzieci ulotki, w których zwracali uwagę na problem zadymienia i różnych kwestii z tym związanych.