NARADA ROCZNA
2 marca 2016 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze odbyła się narada roczna z udziałem Wicewojewody Lubuskiego pana Roberta Palucha. Podczas narady podsumowano pracę zielonogórskich policjantów w 2015 roku.
Naradę rozpoczął Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze insp. Andrzej Kostka, który przywitał Wicewojewodę Lubuskiego, przedstawiciela Komendanta Wojewódzkiego Policji, Prezydenta Miasta Zielonej Góry, Starostę Zielonogórskiego, a także innych zaproszonych gości oraz zgromadzonych policjantów.
Wśród zaproszonych gości byli Wicewojewoda Lubuski pan Robert Paluch, Prezydent Miasta Zielona Góra pan Janusz Kubicki, Starosta Zielonogórski pan Dariusz Wróblewski, Przewodniczący Rady Miasta pan Adam Urbaniak, Przewodniczący Rady Powiatu
pan Edwin Łazicki, przedstawiciele Prokuratur Rejonowych w Zielonej Górze i Świebodzinie Pan Robert Kmieciak i pani Ewa Grześkowiak, a także przedstawiciele Urzędu Miasta, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. reprezentował naczelnik Wydziału Prewencji mł. insp. Zbigniew Pytka.
Miniony rok pracy policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze był czasem kontynuacji przedsięwzięć ukierunkowanych na ograniczenie przestępczości i poprawę stanu bezpieczeństwa na terenie działania komendy. Jednym z głównych założeń było ograniczenie dynamiki przestępczości, w tym przede wszystkim w siedmiu podstawowych kategoriach kryminalnych tj.: kradzieży mienia (w tym kradzieży samochodów), włamań, przestępczości rozbójniczej, bójek i pobić czy niszczenia mienia. Ponadto policjanci podjęli wiele przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem pieszych i ograniczeniem zdarzeń z ich udziałem. Jednym z ważniejszych zadań w minionym roku było także eliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących. Do spadku liczby kierujących na tzw. „podwójnym gazie” przyczyniły się z pewnością organizowane działania pn. „Trzeźwy Kierowca”.
Efektem podjętych działań był spadek przestępczości ogólnej o 343 postępowań mniej niż w 2014 roku i aż o 1329 mniej niż w roku 2013 co przełożyło się na spadek ogólnej dynamiki wszczęć aż o 20% w porównaniu z rokiem 2013. Wykrywalność ogólna na przestrzeni ostatnich 3 lat systematycznie rosła z 61,9% w 2013, przez 67,8% w 2014 aż do 68,5% w roku ubiegłym.
Wykrywalność przestępstw kryminalnych natomiast wzrosła z 51,1% w 2013 roku do 60,8% w roku 2015 przy jednoczesnym spadku liczby przestępstw stwierdzonych z 4617 do 3668 tj. o 328 mniej niż w roku 2014 i aż o 953 mniej niż w roku 2013. To dało dynamikę wszczęć 79% co oznacza, że w 2015 roku w porównaniu do 2013 ograniczono liczbę przestępstw aż o 21%.
Spośród całej statystyki policyjnej wybrano 7 kategorii przestępstw, które są szczególnie uciążliwe dla obywateli, najczęściej ich dotykają, związane są z ich mieniem i to one głównie stanowią o poczuciu bezpieczeństwa. Są to: udział w bójce lub pobiciu, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, przestępstwa rozbójnicze oraz uszkodzenie mienia. To na te kategorie Policja zwraca szczególną uwagę i na ich zwalczanie kładzie duży nacisk.
W tej grupie przestępstw w 2015 roku wszczęto 1870 postępowań, tj. o 193 postępowania mniej niż w 2014 roku i aż o 717 mniej niż w 2013 roku. Spadek nastąpił również w liczbie przestępstw stwierdzonych z 2725 w 2013 roku i 2179 w roku 2014 do 2045 przestępstw, tj. o 134 mniej niż w 2014 roku i 680 mniej niż w roku 2013. Wykrywalność łączna w tych kategoriach wzrosła i jest wyższa niż w 2013 (30,7%) oraz 2014 roku (32,0%), a wyniosła 35,1%.
Największy spadek dynamiki przestępstw, a więc ograniczenia przestępczości na przełomie 3 ostatnich lat, odnotowano w kategorii przestępstw kradzieży cudzej rzeczy. W porównaniu do roku 2013 dynamika wyniosła w 2015 roku 63%, co daje ograniczenie przestępczości w tej kategorii aż o 37%. W roku 2015 wszczęto 779 postępowań co daje o 127 mniej niż w roku 2014 i aż o 460 w 2013. Dużo mniej w porównaniu do lat ubiegłych było także postępowań stwierdzonych - 860 podczas gdy w roku 2014 o 126 więcej, a w 2013 więcej nawet o 466 postępowań. Liczba kradzieży jest systematycznie ograniczana, na co wpływ z pewnością mają właściwa analiza tego rodzaju przestępczości i odpowiednie zadaniowanie oraz dyslokowanie służb.
W 2015 roku na drogach powiatu zielonogórskiego odnotowano 159 wypadków drogowych, w których 19 osób poniosło śmierć, a 181 osób doznało obrażeń ciała. W porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku odnotowano spadek ilości wypadków drogowych o 6 tj. 3,63%, nastąpił również spadek ilości ofiar śmiertelnych o 1 tj. 5%, oraz osób rannych o 34 tj. 15,81%
Policjanci z Wydziału Sztab Policji i Prewencji KMP w Zielonej Górze w 2015 roku zabezpieczali 73 imprezy masowe, w tym 2 sportowe imprezy masowe podwyższonego ryzyka. Odbyło się również wiele masowych imprez kulturalno–rozrywkowych, między innymi w Amfiteatrze i Centrum Rozrywkowo-Sportowym, a także dziewięciodniowe odchody Dni Zielonej Góry zwane „Winobraniem”, które co roku gromadzą kilkudziesięciotysięczne rzesze uczestników podczas wielu imprez organizowanych w czasie tego święta miasta. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników tych imprez czuwali zielonogórscy policjanci.
Cele na 2016 rok to przede wszystkim dalsze ograniczanie przestępczości, zwiększenie efektywności w zakresie ograniczenia przestępstw kryminalnych, ukierunkowanie służby na rozpoznanie i zatrzymywanie sprawców trudniących się włamaniami i kradzieżami pojazdów, wzmożenie działań prewencyjnych i działanie w celu zwalczana przestępczości narkotykowej. Jednym z priorytetowych celów jest także zwiększenie efektywności zapobiegania przestępstwom pospolitym oraz utrzymanie skuteczności ścigania ich sprawców, jak również działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym w tym ograniczenia liczby wypadków drogowych, przede wszystkim tych ze skutkiem śmiertelnym, jak również poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Podsumowując osiągnięcia zielonogórskiej jednostki, Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze insp. Andrzej Kostka podziękował swoim podwładnym za ofiarną pracę i zaangażowanie w służbę, a samorządowcom za wsparcie, także finansowe.
Wicewojewoda Lubuski pan Robert Paluch pogratulował Komendantowi Miejskiemu Policji insp. Andrzejowi Kostce skuteczności i doskonałych wyników w zakresie zwalczania i ograniczania przestępczości, zauważając jednocześnie, że do tak dobrych efektów pracy potrzebna jest odpowiednia, zgrana i niezawodna drużyna, którą w jego odczuciu stanowią zielonogórscy policjanci z jej szefem na czele. Wicewojewoda życzył wszystkim dalszych sukcesów nie tylko zawodowych, ale także w życiu osobistym.
Przedstawiciel Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Zbigniew Pytka podziękował za zaangażowanie z jakim pracują policjanci, aby sprostać oczekiwaniom społecznym. Podkreślił też, że zaproszeni goście to przede wszystkim nasi sprzymierzeńcy w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu zielonogórskiego. Jednocześnie pogratulował zielonogórskiemu Komendantowi Miejskiemu wspaniałej i owocnej współpracy z panem Prezydentem Miasta, który zauważa potrzeby Policji, nie pozostaje na nie obojętny i przekazuje środki na unowocześnienie i doposażenie Policji, a także na dodatkowe służby i nagrody dla policjantów.
W dalszej części głos zabrali zgromadzeni goście, którzy pogratulowali Komendantowi wyników pracy i życzyli utrzymania tak wysokiej skuteczności. Ponadto zapewniali, że jako mieszkańcy miasta i powiatu czują się bezpiecznie, jak również podkreślali, że dzięki dobrej współpracy zarówno Policji jak i samorządowców czy prokuratury stan bezpieczeństwa będzie się poprawiał, ponieważ jest to wspólny priorytet. Goście dziękowali wszystkim policjantom za ofiarną służbę na rzecz mieszkańców miasta i powiatu, a także wyrazili swoje zadowolenie z dobrych wyników zielonogórskiej komendy.