Konsultacje społeczne w Czerwieńsku…
11 lutego w Czerwieńsku odbyły się konsultacje społeczne dotyczące mapy zagrożeń – nowego narzędzia Policji, mającego służyć diagnozowaniu miejsc zagrożonych i oczekiwań społecznych, a także poprawie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Konsultacje społeczne zorganizowane zostały przez Komendę Miejską Policji w celu zapoznania mieszkańców i samorządowców z nowym narzędziem do poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego wdrażanym przez Policję, które nosi nazwę: „Mapa zagrożeń”. Istotą stworzenia mapy zagrożeń, jako narzędzia pracy jest rzetelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym skali oraz rodzaju zagrożeń, a także instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Mapa zagrożeń, pomyślana jest jako element zarządzania bezpieczeństwem publicznym, który ma być realizowany między instytucjami, a społeczeństwem. Wpływa on na poprawę efektywności w zakresie ograniczenia zagrożeń, realizację zadań i współpracę między wszystkimi podmiotami i obywatelami.
Konsultacje rozpoczął gospodarz spotkania Burmistrz Czerwieńska pan Piotr Iwanus, który podkreślił dotychczasową dobra współpracę pomiędzy samorządem, a Komendą Miejską i Komisariatem II Policji w Zielonej Górze. Podkreślił, że doskonała komunikacja ma również wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców miasta i gminy. Tę dobrą współpracę widać chociażby po przekazaniu informacji czy sugestii dotyczących ważnych dla mieszkańców spraw czy próśb o reakcję na jakiekolwiek zjawisko patologiczne - reakcja Policji jest natychmiastowa. Mieszkańcy to widzą i są zadowoleni z szybkich działań policji, co ma ogromne znaczenie po likwidacji posterunku w mieście. Burmistrz wskazał na potencjalne miejsca zagrożone w mieście i gminie, na które należałoby, w jego odczuciu, zwrócić szczególna uwagę. Są to m.in. drogi publiczne, przejścia dla pieszych, węzeł kolejowy, okolice rzeki Odry,
Uczestnicy spotkania wskazali policjantom na konieczność wyznaczenia na jednej z dróg w Nietkowie przejścia dla pieszych przy ośrodku zdrowia i poprosili o pomoc oraz wsparcie tej inicjatywy. Cenną uwagą podzieliła się z policjantami jedna z uczestniczek konsultacji, która była przeciwna reorganizacji komisariatu w Czerwieńsku, a teraz z perspektywy czasu ocenia, że nie wpłynęła ona negatywnie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, jakość pracy policjantów, dostępność policji, szybkość działania czy widoczność policyjnych patroli w mieście i gminie.
Kolejnym etapem konsultacji było przedstawienie przez komendanta komisariatu II prezentacji obrazującej stan bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Czerwieńsk po likwidacji posterunku. Z dużym uznaniem zebranych spotkało się przedstawienie danych obrazujących ograniczenie i spadek przestępczości na podległym terenie pomimo wcześniejszych obaw mieszkańców związku z reorganizacją posterunku.
Mapę zagrożeń zaprezentował naczelnik Wydziału Sztab Policji i Prewencji KMP w Zielonej Górze. W prezentacji przedstawił czym jest narzędzie Mapa zagrożeń, a także zachęcił uczestników spotkania do aktywnego włączenia się w jej kreowanie i aktualizację. Wskazał, ze dzięki mapie zagrożeń policjanci mogą szybko poznać oczekiwania społeczne i uwzględnić je przy analizie czy planowaniu służb na danym terenie, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo przy jednoczesnym ograniczaniu przestępczości i eliminowaniu zjawisk najbardziej uciążliwych społecznie.