Fajerwerki pod kontrolą….
Zielonogórscy policjanci wspólnie z przedstawicielami Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i Państwowej Inspekcji Handlowej sprawdzali wczoraj punkty sprzedaży fajerwerków. Przy okazji przypominali o zakazie sprzedaży tych środków nieletnim.
Podczas wizyt w punktach sprzedaży materiałów pirotechnicznych policjanci przypominali sprzedającym o zakazie sprzedaży fajerwerków nieletnim. We wszystkich punktach sprzedaży, w widocznych miejscach umieszczone były tabliczki informujące o tym zakazie. Strażacy sprawdzali czy sprzedający mają obowiązkowe gaśnice i koce, a także czy przestrzegają przepisów przeciwpożarowych. Natomiast przedstawiciel inspekcji handlowej sprawdzał czy wyroby pirotechniczne spełniają wszystkie wymagania wskazane w Ustawie o materiałach wybuchowych i pirotechnicznych m.in. są właściwie oznakowane i mają instrukcję obsługi w języku polskim.
Pamiętajmy o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się materiałami pirotechnicznymi, ponieważ nieostrożne obchodzenie się z nimi może być niebezpieczne. Używając środków pirotechnicznych musimy pamiętać, że bawiąc się tak niebezpieczną „zabawką”, bierzemy na siebie odpowiedzialność za szkody, które może ona wyrządzić innym.
Pamiętajmy, że to materiały wybuchowe, które niewłaściwie użytkowane mogą spowodować obrażenia zagrażające zdrowiu, a nawet życiu: oparzenia, urazy wzroku, słuchu, a w skrajnych przypadkach utratę kończyn lub nawet śmierć.
Przy korzystaniu ze środków pirotechnicznych powinniśmy przestrzegać zasad bezpieczeństwa:
- kupować fajerwerki tylko w licencjonowanych sklepach – kupić je może tylko osoba pełnoletnia,
- zakupione materiały należy przechowywać w suchych miejscach, z dala od źródeł ciepła, chronić przed zamoczeniem,
- przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania
- odpalanie fajerwerków może odbywać się wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej, z zachowaniem szczególnej ostrożności,
- nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, fajerwerków należy używać tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni,
- nie należy używać uszkodzonych materiałów pirotechnicznych,
- jeśli po odpaleniu fajerwerku i wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodowały, nie należy do niego podchodzić, aby sprawdzić co się stało,
- nie wolno rzucać czy odpalać fajerwerków w miejscach, gdzie przebywają ludzie, stoją pojazdy czy miejscach gdzie znajdują się substancje łatwopalne np. stacje benzynowe.
Odpowiedzialność karna
- sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim. Naruszenie tej normy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 2 lat,
- nielegalne używanie petard traktowane jest jako wykroczenie przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu art. 51 Kodeksu Wykroczeń).
Art. 51 § 1.Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
- Osoba popełniająca takie wykroczenie może zostać ukarana mandatem w wysokości od 100 do 500 zł., lub też w stosunku do niej może zostać sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.
Art. 83. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.