Bezpieczne święta...
Przed nami okres świąteczny, kiedy to wiele osób będzie wyjeżdżało do swoich rodzin, do miejscowości często oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Jest to również czas wzmożonej pracy dla wszystkich zielonogórskich policjantów, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem zarówno w mieście jak i na drogach całego powiatu. Pamiętajmy, że na drogach w całym kraju będzie panował duży ruch.
Zielonogórscy policjanci będą dbać o to, aby nadchodzące święta Bożego Narodzenia były spokojne i bezpieczne zarówno dla mieszkańców naszego powiatu jak i osób podróżujących i odwiedzających swoich najbliższych. Pojawi się więcej patroli policyjnych, które będą dbać o bezpieczeństwo osób poruszających się na drogach, sprawdzać stan trzeźwości kierujących, jak również będą dbać o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dzięki czemu każdy będzie mógł bezpiecznie dojechać do celu swojej podróży.
Policjanci ruchu drogowego wyposażeni w laserowe mierniki prędkości, będą zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów Kodeksu Drogowego, dlatego szczególnie surowego traktowania mogą się spodziewać piraci drogowi zagrażający innym podróżującym. Na drogi wyjadą też samochody z videorejestratorami.
Pamiętajmy, aby dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drogach, bo pogoda nie raz może nas zaskoczyć. Wyjeżdżając w podróż sprawdźmy stan techniczny pojazdu, a więc czy mamy sprawny układ hamulcowy, uzupełnione płyny eksploatacyjne, ja również czy posiadamy gaśnicę i trójkąt bezpieczeństwa. Pamiętajmy również, aby sprawdzić czy mamy przy sobie niezbędne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC).
Aby bezpiecznie dojechać do celu podróży pamiętajmy o kilku zasadach:
- przed wyruszeniem w podróż zaplanuj trasę przejazdu.
- wyruszaj trzeźwy i wypoczęty,
- zaplanuj wyjazd odpowiednio wcześnie, aby uniknąć korków,
- sprawdź czy masz przy sobie niezbędne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny,
- ubezpieczenie OC),
- w porze nocnej zaplanuj trasę tak, żebyś nie musiał się zatrzymywać.
- gdy ktoś sygnalizuje, że z twoim samochodem jest coś nie tak nie zatrzymuj się od razu. Znajdź bezpieczne miejsce np. parking przy stacji benzynowej i sprawdź co się stało.
- unikaj dróg mało uczęszczanych.
- przed wyruszeniem w podróż sprawdź swój samochód – poziom oleju, płynów i światła.
- sprawdź ważność ubezpieczenia – w ten sposób unikniesz kłopotów w razie kolizji.
- jeśli musisz się zatrzymać wybieraj parkingi uczęszczane, gdzie jest dużo ludzi – przy barach, restauracjach i stacjach benzynowych
- nie zostawiaj samochodu z włączonym silnikiem lub kluczykami w stacyjce.
- wychodząc z samochodu upewnij się, że zamknąłeś szyby, drzwi i włączyłeś alarm.
- nie pozostawiaj wartościowych rzeczy w samochodzie – mogą one skusić złodzieja.
- przestrzegaj przepisów ruchu drogowego i dostosuj prędkość do warunków na drodze.
- szanuj innych kierujących, oni też chcą bezpiecznie podróżować.
- włącz światła mijania i zapnij pasy bezpieczeństwa
- jeśli jadąc samochodem zauważysz coś niepokojącego powiadom najbliższą jednostkę Policji (w całym kraju nr 997 lub 112).
Każdego roku wielu z nas ogarnia gorączka świątecznych zakupów. Apelujemy do wszystkich osób wybierających się na zakupy, aby zwracali uwagę na swoje rzeczy, nie pozostawiali swoich telefonów i portfeli na ladach sklepowych czy przebieralniach. Kieszonkowcy często wykorzystują duże skupiska osób, szczególnie w tym okresie świątecznym, do wzbogacenia się kosztem innych. Dlatego prosimy kobiety, aby miały zamknięte torebki, a mężczyźni nie trzymali portfeli w tylnej kieszeni spodni, co może sprowokować złodzieja.
Przed wyjazdem na święta nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu swojego mieszkania czy domu. Przed odjazdem sprawdźmy czy dokładnie zamknęliśmy wszystkie drzwi do mieszkania i czy nie ułatwiamy złodziejowi wejścia zostawiając np. uchylone okno. A więc pamiętajmy o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa:
- Nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi do mieszkania, nawet gdy wychodzisz tylko na chwilę z domu np. (do piwnicy, wyrzucić śmieci).
- Nie sygnalizuj nieobecności domowników poprzez zostawianie informacji w drzwiach lub pozostawianie korespondencji w skrzynce.
- Nigdy nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych „bezpiecznych miejscach”.
- Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.
- Poucz dzieci i domowników w podeszłym wieku, aby nie wpuszczały do mieszkania osób nieznajomych.
- Nie eksponuj swojego bogactwa.
- Umów się z sąsiadem, aby czuwał nad mieszkaniem w czasie Twojej nieobecności.
- Dokonaj spisu numerów seryjnych (fabrycznych) przedmiotów wartościowych lub oznakuj je w sposób nieznany przestępcy – najlepiej własnym numerem PESEL jeśli możesz sfotografuj je.