Winobraniowe „Trzeźwe poranki”
Zielonogórscy policjanci wspomagani przez kolegów z Sekcji Zabezpieczenia Autostrady codziennie w winobraniowe poranki prowadzą działania „Trzeźwy Poranek” na ulicach miasta. Każdego dnia sprawdzanych jest kilkuset kierujących i niestety zdarzają się nietrzeźwi.
Oprócz 100 policjantów na ulicach skierowanych do dbania o bezpieczeństwo zielonogórzan i ich gości podczas Winobrania, inne służby także pełnią swoje służby tak samo intensywnie jak w pozostałe miesiące roku.
Policjanci ruchu drogowego zielonogórskiej KMP wspomagani przez kolegów z Sekcji Zabezpieczenia Autostrady Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gorzowie Wlkp. codziennie kontrolują trzeźwość kierujących na ulicach miasta.
Podczas ostatnich trzech poranków skontrolowali ponad 3000 kierujących. We wtorek na ul.Batorego zatrzymanych zostało dwóch kierujących, którzy mieli w organizmie powyżej 0,2 promila alkoholu.
W środę na ul.Kożuchowskiej zatrzymany został kierujący, który miał w organizmie niemal pół promila.
Dzisiaj rano na Trasie Północnej zatrzymali zostali dwaj kierujący po użyciu alkoholu – powyżej 0,2 promila oraz jeden mężczyzna, który przekroczył limit 0,5 promila.
Również pozostali policjanci KMP podczas swoich służb zatrzymują kierujących nietrzeźwych lub pod wpływem narkotyków. Przez ostatnie trzy dni zatrzymanych zostało aż 5 kierujących pod wpływem narkotyków oraz 2 kierujących mimo cofniętych im wcześniej uprawnień do kierowania.
Dzisiaj rano także na trasie K-27 policjanci ruchu drogowego zatrzymali mężczyznę, który nie tylko był kompletnie pijany – prawie 2,5 promila, ale kierował Citroenem AX bez uprawnień, bo prawo jazdy zostało mu wcześniej zatrzymane.
Przypominamy :
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem za które również grozi kara aresztu lub grzywny.
W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie.
18 maja br. weszły w życie zaostrzone przepisy dotyczące karania nietrzeźwych kierujących. Nie zmienia się zagrożenie karą, natomiast obligatoryjnie zasądzona zostanie grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata (wcześniej sąd mógł zasądzić zakaz od 6 miesięcy do 10 lat).