Bezpieczny ostatni weekend wakacji na drogach
Ostatni weekend wakacji za nami. Dla zielonogórskich policjantów był jak zwykle bardzo pracowity. Już od piątku po południu do dzisiejszego poranka dbali o bezpieczeństwo podróżnych na drogach powiatu. Policjanci zatrzymali m.innymi 9 pijanych kierujących i odebrali 2 prawa jazdy za przekroczenie prędkości.
67 policjantów ruchu drogowego zielonogórskiej KMP wspomaganych przez 9 policjantów z SPPP Zielona Góra swoje działania rozpoczęło już w miniony piątek po południu. Patrolowali drogi w powiecie pilnując bezpieczeństwa powracających z wakacyjnych wyjazdów. Dzisiejszy „Trzeźwy Poranek” na Szosie Kisielińskiej był ostatnim etapem weekendowych działań.
Weekend na drogach powiatu upłynął bezpiecznie. Od piątku do wczoraj mieliśmy w powiecie 19 kolizji i jeden wypadek drogowy – zderzenie busa z autobusem MZK, w którym ranna została pasażerka autobusu.
Policjanci zatrzymali w czasie tego weekendu aż 8 kierujących pojazdami po spożyciu alkoholu – 4 miało w organizmie powyżej 0,5 promila. Pozostali czterej zatrzymani kierujący mieli powyżej 0,2 promila w wydychanym powietrzu – popełnili więc wykroczenie. Policjanci zatrzymali także młodego mężczyznę kierującego pod wpływem marihuany.
Również podczas dzisiejszego „Trzeźwego poranka” został zatrzymany jeden nietrzeźwy kierujący – miał w organizmie powyżej 0,5 promila alkoholu. Na Szosie Kisielińskiej policjanci sprawdzili ponad 700 kierujących. Zatrzymany został również mężczyzna poszukiwany przez policję z sąsiedniego powiatu.
Dwóch kierujących skontrolowanych w czasie działań miało odebrane wcześniej administracyjnie prawa jazdy. Także podczas tego weekendu policjanci zatrzymali kolejnych 5 praw jazdy - w tym dwa za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. 152 osoby zostały ukarane mandatami karnymi, w tym 19 pieszych. W 9 przypadkach ujawnionych wykroczeń skierowane zostaną wnioski do sądu.
Przypominamy:
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie.
Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych również jest przestępstwem z art. 244 kodeksu karnego – grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Zgodnie z art. 135 ust 1. pkt 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy kierującemu za przekroczenie o 50 km dopuszczalnego limitu w obszarze zabudowanym.