Aktualności

WYKŁADY O ZMIANACH W PRAWIE

Data publikacji 17.06.2015

Z inicjatywy Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze insp. Andrzeja Kostki wczoraj w sali konferencyjnej KMP profesorowie Wydziału Prawa i Administracji UZ wygłosili dwa wykłady dla kadry kierowniczej jednostek garnizonu lubuskiego.  

W ramach współpracy KMP w Zielonej Górze z Uniwersytetem Zielonogórskim Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze insp. Andrzej Kostka zaproponował profesorom z nowo powstałego Wydziału Prawa i Administracji wygłoszenie wykładów dla kadry kierowniczej jednostek Policji z województwa lubuskiego. Wykłady dotyczyły zmian w prawie karnym i kodeksie postępowania karnego, które wejdą w życie od 1 lipca br.

Na zaproszenie Komendanta Kostki wykłady wygłosili Pani dr hab. Hanna Paluszkiewicz, profesor UZ, Kierownik Katedry Prawa Karnego i Postępowania Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr hab. Maciej Małolepszy, profesor UZ, wykładowca z Katedry Prawa Karnego i Postępowania Karnego.

Pan Profesor Maciej Małolepszy swojemu wykładowi pt. „Zmiany przepisów karnych - nowe ujęcie w systemie sankcji, nowe uwarunkowania probacji” dodał podtytuł „Rewolucyjna reforma systemu sankcji”. Wykład poruszył bardzo istotną zmianę jaka ma nastąpić w polskim systemie prawnym po 1 lipca br. – zmniejszenie liczby orzekanych kar pozbawienia wolności na rzecz kar ograniczenia wolności. Dotychczas w Polsce najwięcej orzekanych kar to kary pozbawienia wolności w zawieszeniu – 54%. Z tych kar 25% jest następnie odwieszanych – co razem z 10,2% bezwzględnych kar pozbawienia wolności powoduje, iż nasz kraj plasuje się w czołówce liczby uwięzionych w zakładach karnych i aresztach śledczych. Planowane od 1 lipca zmiany mają doprowadzić do stosowania przez sądy głównie kar ograniczenia wolności z dodatkowymi elementami, takimi jak np. dozór elektroniczny, praca społecznie użyteczna oraz grzywna.

Pani Profesor Hanna Paluszkiewicz w swoim wykładzie pt. „Zmiany w Kodeksie Postępowania Karnego – nowe ujęcie konsensualizmu jako czynnika upraszczającego postępowanie karne” omówiła dwa główne nurty zmian jakie nastąpią po 1 lipca. Nurt „kontradyktoryjny” – czyli zwiększenie roli stron w procesie sądowym. To strony procesu będą miały inicjatywę dowodową i to proponowane przez nie dowody będą dopuszczane przez sąd. Jednakże cały ciężar zmian w polskim prawie ma doprowadzić do tego aby jedynie 20% spraw trafiało przed oblicze sądu. Pozostała liczba ma być kończona zgodnie z drugim nurtem zmian – konsensualnym. Większość spraw będzie kończona w trybie gdy sprawca dobrowolnie poddaje się karze oraz umorzeniem kompensacyjnym – po zadośćuczynieniu pokrzywdzonemu i wyrażeniu zgody przez prokuratora. Całą istotę zmian Pani Profesor określiła jako „3xK”- kontadyktoryjność, konsensualizm i kompensacja.

Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze insp. Andrzej Kostka podziękował osobiście oraz wręczył adresowane do gości listy z podziękowaniami w imieniu swoim i policjantów za wyjątkowo interesujące wykłady.

Powrót na górę strony