Bezpieczny majowy weekend
Majowy weekend za nami. Dla policjantów był pracowity, oprócz dbania o bezpieczeństwo na drogach zabezpieczali również imprezy masowe – 2 mecze koszykówki i kilka meczy piłki nożnej. Weekend upłynął w naszym powiecie bezpiecznie, nie było poważnych zdarzeń kryminalnych i drogowych. Policjanci zatrzymali 5 pijanych kierujących i 1 pod wpływem narkotyków.
Majowy weekend w powiecie zielonogórskim upłynął bezpiecznie. Nie było poważnych zdarzeń drogowych, ani zakłóceń ładu i porządku publicznego. Imprezy sportowe przebiegały bez problemów, także inne imprezy plenerowe organizowane w powiecie nie wymagały interwencji policyjnych.
Policjanci ruchu drogowego swoje działania „Majowy weekend” rozpoczęli już w czwartek (30.04) po południu kiedy patrolowali drogi w powiecie pilnując bezpieczeństwa wyjeżdżających na majówkę. Również dzisiaj rano (04.05) byli obecni na drogach w powiecie dbając o bezpieczeństwo powracających z wypoczynku.
80 policjantów ruchu drogowego w majowy weekend prowadziło działania na drogach, a także akcje „Trzeźwy Poranek” i „Trzeźwy Kierowca” o różnych porach doby, w różnych miejscach powiatu. Sprawdzonych zostało ponad 2000 kierujących.
Podczas całego weekendu policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących, 1 pod wpływem narkotyków i 1 kierującego z aktywnym sądowym zakazem. Niechlubnym „rekordzistą” tego weekendu był 31-latek kierujący Skodą Octavią, który w nocy z soboty na niedzielę został zatrzymany w Bojadłach – miał w organizmie 2,8 promila.
Szczególne zdarzenie miało miejsce w czwartek wieczorem. Patrol policji został zatrzymany na Trasie Północnej przez kierującego samochodem mężczyznę. Wskazał on samochód Renault Kangoo, który prawdopodobnie jest kierowany przez nietrzeźwego. Podejrzenia się sprawdziły – zatrzymany mężczyzna kierujący Renault miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Brawo dla zielonogórzanina, który uniemożliwił pijanemu dalszą jazdę i powiadomił policjantów pomagając skutecznie zatrzymać pijanego kierującego.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie.
Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.