Aktualności

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Data publikacji 11.02.2015

  Zielonogórscy policjanci wczoraj podczas Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu uczestniczyli w spotkaniu z młodzieżą w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Zajęcia profilaktyczne pod hasłem  "Razem tworzymy lepszy Internet" były okazją do dyskusji na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz cyberprzemocy.     

Komenda Miejska Policji w działaniach prewencyjnych i profilaktycznych współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami. Jedną z nich jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, która od kilku lat zaprasza policjantów na spotkania z młodzieżą. Podczas tych spotkań poruszane są różne tematy dotyczące bezpieczeństwa i odpowiedzialności młodych ludzi za swoje zachowanie.

Wczoraj – 10 lutego – w Międzynarodowym Dniu Bezpiecznego Internetu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej policjant z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej i Nieletnich uczestniczył w spotkaniu z ponad 60-cio osobową grupą młodzieży z zielonogórskich szkół. Na sali obecni byli także przedstawiciele oświaty i władz samorządowych.

Obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu od kilku lat odbywają się w całej Unii Europejskiej z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". W tym roku spotkania przebiegały pod hasłem "Razem tworzymy lepszy Internet". Podczas dyskusji podkreślano dużą wartość Internetu jako narzędzia, ale również zwracano uwagę na zagrożenia z jakimi możemy się spotkać lub na jakie jesteśmy podatni jako użytkownicy. Podczas tegorocznych obchodów DBI organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał Internetu do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w sieci. Tematem przewodnim tegorocznego przedsięwzięcia były "Technologie i urządzenia mobilne w edukacji".

Policjant przypomniał młodym ludziom, że podczas surfowania w sieci każdy użytkownik powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw. Innym poruszanym aspektem były techniczne możliwości zabezpieczania przed niechcianym oprogramowaniem oraz wirusami komputerowymi. Bardzo ważnym tematem była cyberprzestępczość. Policjant przypomniał słuchaczom, aby o każdej podejrzanej aktywności innych internautów, która mogłaby ich skrzywdzić, informowali organy ścigania i nie lekceważyli go. Przypomniał, że należy w takiej sytuacji zabezpieczyć dowody podejrzanego czynu (zabezpieczony twardy dysk, kopie, wydruki stron itp.). Podczas spotkania zaprezentowane zostały pokazy multimedialne oraz krótkie filmy edukacyjne skierowane do młodzieży i zawierające wywiady z ofiarami "cyberprzemocy". 

Powrót na górę strony