„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”
Zielonogórscy policjanci kilkukrotnie na przestrzeni każdego miesiąca prowadzą działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Szczególną uwagę zwracają na sposób zachowania kierujących samochodami w stosunku do pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Intensyfikują tego typu działania w okresie przedświątecznym kiedy obserwujemy w mieście zwiększony ruch pieszych, szczególnie w rejonie centrów handlowych.
Przed nami ostatnie dni przedświątecznych przygotowań. Łatwo można zauważyć, że w tych dniach, szczególnie w rejonach dużych centrów handlowych, jest bardzo duże natężenie ruchu zarówno pieszego jak i zmotoryzowanego. Bez problemu można też zauważyć, że kierujący samochodami nie zawsze ustępują pierwszeństwa pieszym czy kierującym jednośladami. Aby zapobiec potrąceniom pieszych czy wypadkom z udziałem jednośladów zielonogórscy policjanci prowadzą dzisiaj /22.12.2014r./ działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci będą zatem patrolować ulice miasta i sprawdzać przestrzeganie przepisów przez kierujących pojazdami mechanicznymi, rowerami, i innymi jednośladami.
Szczególnie ważny w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach będzie element pogodowy. Widoczność i czas reakcji może być różna w zależności od warunków atmosferycznych- mgła, opady deszczu czy śniegu znacznie je ograniczają. Muszą brać to pod uwagę zarówno zmotoryzowani jak i piesi uczestnicy ruchu drogowego i pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, szczególnie w rejonie przejść dla pieszych.
Policjanci są konsekwentni wobec osób naruszających przepisy Kodeksu Drogowego i narażających innych uczestników ruchu. Jak zwykle surowego traktowania mogą się spodziewać nietrzeźwi kierujący. Podczas działań obserwowane są skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i główne ciągi komunikacyjne, wszystkie te miejsca gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń.
Celem działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” jest przede wszystkim ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i kierujących jednośladami. Poprzez takie policyjne działania chcemy również przypomnieć, że jeśli wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zaczną przestrzegać przepisów wtedy na pewno będzie bezpieczniej na drogach.
Zielonogórscy policjanci przypominają także o konieczności używania elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność osoby pieszej na drodze. Jak wiemy zmieniły się przepisy Ustawy „Prawo o Ruchu Drogowym”- art. 11 ust. 4a, które zobowiązują każdego pieszego i jadącego jednośladem do poruszania się poza terenem zabudowanym z elementami odblaskowymi umieszczonymi w widocznym miejscu. Do tej pory dotyczyło to osób do 15 roku życia. W chwili obecnej obowiązek ten dotyczy wszystkich, zarówno małoletnich jak i dorosłych użytkowników dróg.
Aktualnie prowadzonych jest w naszym kraju wiele akcji promujących noszenie elementów odblaskowych przez pieszych użytkowników dróg. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych ciemnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.
Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – m. in. zawieszki, opaski, kamizelki, spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie.
Najczęściej popełniane wykroczenia w ruchu drogowym:
Piesi:
- przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle,
- przechodzenie lub przebieganie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych,
- wychodzenie na jezdnię zza stojącego pojazdu.
Rowerzyści:
- przejeżdżanie po przejściach gdzie nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej,
- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu,
- brak sygnalizowania manewrów,
- brak oświetlenia w okresach ograniczonej widoczności.
Motorowerzyści:
- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu,
- jazda lewym pasem ruchu,
- nie sygnalizowanie manewrów,
- nie używanie świateł.
Motocykliści:
- zbyt szybka jazda,
- niebezpieczna, ryzykowna jazda bez uwagi na manewry innych uczestników ruchu,
- jazda za blisko innych pojazdów,
- gwałtowne zmiany pasa ruchu (jazda slalomem między pojazdami).