Nietrzeźwi kierowcy na drogach lokalnych
Każdego dnia policjanci pełnią swoje służby na drogach całego powiatu. Kontrolują nie tylko główne ciągi komunikacyjne przebiegające przez ten teren czy ulice miast, ale także drogi lokalne w małych miejscowościach. Również w tych miejscach zatrzymują do kontroli drogowej kierowców i sprawdzają ich stan trzeźwości oraz wymagane dokumenty.
Tak też było na terenie działania Komisariatu Policji w Sulechowie. Babimost, Stary Jaromierz, Kruszyna i Kalsk to miejscowości, w których zatrzymano wczoraj /3.12.2014r./ do kontroli kierujących samochodami osobowymi i sprawdzono ich dokumenty oraz stan trzeźwości, który w czterech przypadkach pozostawiał wiele do życzenia. Okazało się bowiem, że zatrzymani (3 mężczyzn oraz kobieta) spożywali wcześniej alkohol i zdecydowali się wsiąść pod jego wpływem za kierownicę i wyruszyć w drogę. Ponadto dwóch z nich nie miało w ogóle uprawnień do prowadzenia pojazdów. Niechlubnym rekordzistą okazał się 43-letni kierowca opla vectry, u którego badanie wykazało 1,88 promila alkoholu w organizmie.
Zielonogórscy oraz sulechowscy policjanci nie zmniejszają swojej aktywności w ujawnianiu nietrzeźwych i odurzonych narkotykami za kierownicą. Prowadzone na terenie całego powiatu zielonogórskiego kontrole stanu trzeźwości kierowców przynoszą pozytywny skutek. Zostaje zatrzymanych coraz mniej nietrzeźwych kierujących, którzy mogą być potencjalnymi sprawcami wypadków drogowych, w tym tych z najtragiczniejszym skutkiem. Mimo wszystko pamiętać należy, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości karane jest tak samo niezależnie od tego czy poruszamy się nim po drogach lokalnych, niejednokrotnie rzadko uczęszczanych czy po głównych z dużym natężeniem ruchu.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie.