Nietrzeźwy, bez uprawnień i z zakazem spowodował wypadek
Za jazdę w stanie nietrzeźwości, bez uprawnień do prowadzenia pojazdów oraz złamanie zakazu sądowego prowadzenia pojazdów odpowie mężczyzna, który spowodował wypadek na trasie Babimost- Smardzewo. Okazało się, że wsiadł nietrzeźwy do samochodu i chciał jechać po alkohol.
Działania zielonogórskiej policji przeciwko pijanym i odurzonym narkotykami kierującym prowadzone są na drogach całego powiatu przez cały czas w różnych formach. Pomimo to podejście niektórych kierowców do bezpiecznej jazdy dobitnie pokazuje zdarzenie, które odnotowali policjanci w Sulechowie.
W minioną środę /19.11./ w późnych godzinach wieczornych doszło do zdarzenia drogowego na trasie Babimost- Smardzewo. Wówczas kierowca renault zjechał z drogi i dachował. Wezwane Pogotowie Ratunkowe zabrało poszkodowanego do szpitala. Na miejscu natomiast trwały czynności prowadzone przez policjantów mające dać odpowiedz na pytania dotyczące przebiegu i przyczyn zdarzenia oraz tego czy mężczyzna jechał sam.
Szybko pierwsze przypuszczenia policjantów potwierdziły się. Okazało się, że 20-letni kierowca renault jechał sam by kupić alkohol. Przeprowadzone w szpitalu badanie na zawartość alkoholu w organizmie dało wynik pozytywny - 1,5 promila. Ponadto sprawdzenie jego danych personalnych w policyjnych systemach informatycznych wykazało, że mężczyzna kierował samochodem nie mając w ogóle uprawnień do jego prowadzenia oraz pomimo wydanego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów.
Wczoraj /20.11./ po wytrzeźwieniu 20-latek usłyszał zarzuty. Teraz ponownie stanie przed sądem i odpowie za swoje czyny.
Przypominamy:
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie.
Natomiast za złamanie przepisu artykułu 244 kodeksu karnego, który mówi o niestosowaniu się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.