Sprzedawali podrobioną biżuterię
Zielonogórscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą ujawnili trzy przypadki nielegalnej sprzedaży biżuterii z podrobionymi znakami towarowymi. Podrobione produkty drogich i znanych marek zostały zabezpieczone jako materiał dowodowy w sprawie. Łączna wartość zabezpieczonego mienia to kwota co najmniej 60 tysięcy złotych w oficjalnej sprzedaży.
Artykuł 305 ust. 1 Ustawy Prawo Własności Przemysłowej mówi, że każdy kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Oznacza to, że zgodnie z literą prawa posiadanie tego rodzaju przedmiotów nie jest zabronione przez polskie prawo, ale ich odsprzedaż innej osobie jest traktowana jako przestępstwo.
Zielonogórscy policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą prowadzili działania związane z operacją policyjną o charakterze międzynarodowym dotyczące zwalczania przestępczości gospodarczej polegającej na naruszeniach własności intelektualnej oraz prawa własności przemysłowej poprzez wytwarzanie, handel i przemyt podrobionych towarów, m. in. papierosów, kosmetyków, ubrań, zabawek, elektroniki i in. W ich toku ujawnili w centrum miasta trzy placówki handlowe z biżuterią oznaczoną znakami firmowymi producentów znanych i drogich marek (pierścionki, kolczyki, zawieszki, łańcuszki, bransolety), jak również jedną placówkę handlową oferującą podrobioną odzież.
Łącznie policjanci zabezpieczyli biżuterię o łącznej wartości nie mniejszej niż 60 tysięcy złotych w oficjalnej sprzedaży. Przedmioty te są materiałem dowodowym w sprawie w związku ze złożonym wnioskiem o ściganie przez uprawnionego przedstawiciela, który uczestniczył w czynnościach i na bieżąco dokonywał oceny legalności danego towaru.