Aktualności

Nośmy odblaskowe elementy

Data publikacji 21.10.2014

    Wczoraj (20.10) po południu zielonogórscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z pracownikiem Polskiego Związku Motorowego, który jest organizatorem akcji, rozdawali odblaski użytkownikom dróg naszego powiatu. Była to kolejna akcja, tym razem pieszym oraz rowerzystom w gminach Zielona Góra i Zabór rozdano kilkadziesiąt odblaskowych elementów.           

Wspólne działania policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego zielonogórskiej komendy z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Motorowego w Zielonej Górze, który jest organizatorem akcji, mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu. Akcja skierowana jest do pieszych użytkowników oraz jadących jednośladami, szczególnie poza terenem zabudowanym.

Pod koniec sierpnia tego roku zmieniły się przepisy Ustawy „Prawo o Ruchu Drogowym”- art. 11 ust. 4a, które zobowiązują każdego pieszego i jadącego jednośladem do poruszania się poza terenem zabudowanym  z elementami odblaskowymi umieszczonymi w widocznym miejscu. Do tej pory dotyczyło to osób do 15 roku życia. W chwili obecnej obowiązek ten dotyczy wszystkich, zarówno małoletnich jak i dorosłych użytkowników dróg.

Wczoraj (21.10) w godzinach popołudniowych rozdających odblaski policjantów wraz z pracownikiem Polskiego Związku Motorowego można było spotkać w miejscowościach na terenie gmin Zielona Góra i Zabór. We wrześniu takie działania były prowadzone w gminach Sulechów, Trzebiechów oraz Kargowa.   

 

Przypominamy:

  1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.
  5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
  6. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

 

Powrót na górę strony