Areszt dla sprawcy przemocy domowej
Zielonogórscy policjanci zatrzymali w środę (7.10) mężczyznę, który znęcał się od wielu miesięcy nad swoją rodziną i terroryzował całą okolicę. 55-latek wczoraj został aresztowany na 3 miesiące.
Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w minioną środę po raz kolejny wysłał radiowóz na interwencję do jednej z miejscowości w gminie Zabór. Interwencje w tej rodzinie zdarzały się od kilku miesięcy, jednak rodzina nie chciała wcześniej składać zeznań przeciwko terroryzującemu otoczenie mężczyźnie. Tym razem 55-latek usiłował podpalić dom swojej rodziny. Oczywiście był pijany – patrol zabrał mężczyznę do policyjnego aresztu.
Policjanci z Komisariatu I Policji w rozmowie z członkami rodziny usłyszeli o groźbach i znęcaniu się psychicznym i fizycznym. Przekonali członków rodziny, że najwyższa pora przerwać ten proceder i zacząć zeznawać aby sprawca został ukarany. W tej rodzinie była wcześniej prowadzona procedura Niebieskiej Karty, ale żona i dorośli synowie nie chcieli zeznawać przeciwko swojemu ojcu. „Czara goryczy” przelała się w środę, kiedy pijany i agresywny usiłował podpalić dom.
55-latek usłyszał zarzuty znęcania się nad rodziną oraz kierowania gróźb karalnych. Zebrane przez policjantów dowody umożliwiły prokuratorowi wystąpienie z wnioskiem o areszt tymczasowy dla mężczyzny. Wczoraj Sąd Rejonowy w Zielonej Górze aresztował 55-latka na 3 miesiące.
Za znęcanie się nad rodziną grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Za groźby karalne kodeks karny przewiduje karę do 2 lat więzienia.
Przemoc domowa jest jednym ze zjawisk społecznych, z którymi policjanci stykają się w swojej codziennej pracy każdego dnia. Bardzo wiele interwencji wzywanych poprzez numer alarmowy 997 dotyczy właśnie awantur i incydentów przemocowych w domach i mieszkaniach. Najczęściej interwencja taka kończy się sporządzeniem NIEBIESKIEJ KARTY. W każdym roku zielonogórscy policjanci sporządzają kilkaset Niebieskich Kart, które następnie są przesyłane do Zespołów Interdyscyplinarnych działających w każdej gminie powiatu.
Od wielu lat również coraz częściej i coraz więcej mówi się o tym zjawisku. Wiele instytucji i organizacji pomaga osobom pokrzywdzonym przemocą. Warto o tym rozmawiać i nie odwracać głowy od tego problemu. Więcej informacji nt. zjawiska oraz procedur pomocowych można uzyskać na stronach internetowych: