Aktualności

Pięć osób z aktem oskarżenia za przemyt i wytwarzanie heroiny

Data publikacji 30.09.2014

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową zielonogórskiej komendy prowadzili śledztwo wobec pięciu osób podejrzanych o dokonanie szeregu przestępstw z Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomani związanych m. in. z przemytem i wytwarzaniem heroiny. Sprawa prowadzona była pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze.

 

 

 

Wczoraj (29.09.2014 r.) do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze został przesłany akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom oskarżonym o popełnienie szeregu przestępstw związanych z nielegalnym procederem handlu, dystrybucji, przemytu oraz produkcji narkotyków w postaci heroiny. Osoby, które się nim trudniły to 2 kobiety i 3 mężczyzn w wieku od 33 do 39 lat, będących mieszkańcami Zielonej Góry, Zgorzelca oraz innych ościennych miejscowości.

Trwające rok śledztwo policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową zielonogórskiej komendy nadzorowane było przez Prokuraturę Rejonową w Zielonej Górze. Zebrany w toku czynności operacyjno-procesowych materiał dowodowy pozwolił ustalić, że zatrzymani prowadzili tego typu działalność przestępczą w okresie od jesieni 2012 roku do stycznia 2014 roku.

Bezpośrednio po zatrzymaniu wobec wszystkich zastosowane zostały przez Sąd środki zapobiegawcze- cztery tymczasowe areszty oraz jeden dozór policyjny.

Akt oskarżenia obejmuje m. in. wprowadzenie do obrotu narkotyku w ilości ok. 118 gramów heroiny o czarnorynkowej wartości ponad 15 tysięcy złotych, przemyt narkotyków z Niemiec na teren Polski w ilości ok. 50 gramów heroiny o wartości czarnorynkowej ok. 500 euro.

Ponadto w toku śledztwa zabezpieczonych zostało 14 litrów tzw. polskiej heroiny, metalowe naczynia i inne przyrządy służące do niedozwolonego wytwarzania środków odurzających, odczynniki chemiczne, prekursory, oraz słomę makową.

Zgodnie z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomani czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karami do 12 lat pozbawienia wolności. Dwie osoby usłyszały zarzuty w warunkach recydywy, co oznacza dla nich możliwość nałożenia kary wyższej o połowę jej górnej granicy.

 

Powrót na górę strony