„Nie- Trzeźwy Kierowca”
Zielonogórscy policjanci w trakcie dzisiejszego poranka przeprowadzili działania „Trzeźwy kierowca”. Zatrzymane zostały trzy osoby, które zdecydowały się wsiąść po alkoholu za kierownicę. Wszyscy próbowali uniknąć kontroli drogowej. Jak się okazało nie bez przyczyny.
Akcja „Trzeźwy kierowca” jest prowadzona przez zielonogórskich policjantów już od kilku lat i ma na celu wyeliminowanie z dróg tych kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu lub innej substancji zabronionej.
Dzisiaj (15.09.2014r.) w godzinach porannych po raz kolejny została na ulicach naszego miasta przeprowadzona. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego pojawili się na ulicy Zjednoczenia wyposażeni w urządzenia do badania stanu trzeźwości kierujących.
Podczas działań uwagę policjantów zwróciło dziwne zachowanie pasażerki jednego z aut oraz jego kierowcy, którzy kilkadziesiąt metrów przed punktem kontroli zamienili się miejscami. Okazało się, że powodem tej sytuacji był stan nietrzeźwości kierowcy i chęć uniknięcia badania. Przeprowadzone u niego badanie wykazało 0,87 promila alkoholu w organizmie.
To jednak nie jedyny przypadek z dzisiejszego poranka, kiedy to kierowcy widząc policyjne patrole próbują uniknąć kontroli drogowej. Podobnie zachował się mężczyzna jadący renault, który nagle kilkanaście metrów przed punktem kontroli wjechał na chodnik, wysiadł z auta i chciał odejść od niego niezauważony. Przeprowadzone badanie wykazało, że prowadził pojazd mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie, a opuszczenie auta miało na celu uniknięcie kontroli i odpowiedzialności za popełnienie przestępstwa.
Trzeci z kolei kierowca zbliżając się do policjantów wykonał nagły manewr skrętu w boczną uliczkę. Również on został przez policjantów zatrzymany. Badanie wykazało, że jechał samochodem będąc w stanie po użyciu alkoholu- 0,25 promila.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie.