"Trzeźwy poranek" w Zielonej Górze
Zielonogórscy policjanci w godzinach porannych przeprowadzili na ulicach naszego miasta akcję „Trzeźwy poranek”. Zatrzymany został mężczyzna, który pijany kierował samochodem dostawczym. Okazało się, że przyjechał on w takim stanie z Żagania.
Zielonogórscy policjanci przez cały czas prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, między innymi poprzez kontrole pojazdów i stanu trzeźwości kierujących nimi m.in. podczas organizowanych akcji prewencyjnych. Jednak w dalszym ciągu mimo licznych kampanii edukacyjnych o zasięgu lokalnym i ogólnokrajowym skierowanych do społeczeństwa, nadal zatrzymywane są osoby, które mimo ostrzeżeń siadają za kółko po wypiciu alkoholu lub zażyciu innego środka. W takim stanie poruszają się pojazdami po naszych drogach stwarzając w ten sposób zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego.
Tak też było w przypadku zatrzymanego dzisiaj (2.09.2014r.), przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego zielonogórskiej komendy, mężczyzny.
Podczas prowadzonej akcji prewencyjnej „Trzeźwy poranek” mundurowi sprawdzili stan trzeźwości kierującego samochodem dostawczym marki ford transit. Okazało się, że 60-latek jest nietrzeźwy. Badanie wykazało ponad 0,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto zauważyć należy fakt, że kierowca przejechał w takim stanie kilkadziesiąt kilometrów pokonując trasę z Żagania do Zielonej Góry. Żaganin został zatrzymany. Teraz odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości.
Działania prewencyjne „Trzeźwy poranek” mają na celu wyeliminowanie z naszych dróg nietrzeźwych kierujących. Tego typu akcje prowadzone są przez zielonogórskich policjantów przez cały czas.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie.