Aktualności

Długi weekend na drogach powiatu

Data publikacji 18.08.2014

  Kolejny przedłużony weekend za nami. Dla zielonogórskich policjantów był jak zwykle bardzo pracowity. Już od czwartku po południu do dzisiejszego poranka dbali o bezpieczeństwo na drogach powiatu. Policjanci zatrzymali 4 pijanych kierujących i 6-ciu pod wpływem narkotyków.         

Policjanci ruchu drogowego swoje działania rozpoczęli już w czwartek (14.08) po południu kiedy patrolowali drogi w powiecie pilnując bezpieczeństwa wyjeżdżających na wypoczynek. Również wczoraj byli obecni na drogach w powiecie dbając o bezpieczeństwo powracających, a dzisiejszy „Trzeźwy Poranek” w Sulechowie były ostatnim etapem weekendowych działań.

Weekend upłynął bezpiecznie. Od czwartku do wczoraj mieliśmy w powiecie 18 kolizji i dwa wypadki drogowe. Oba wypadki spowodowali motocykliści, a ranne w nich zostały 3 osoby. Jeden z wypadków miał miejsce na trasie S-3 – na odcinku Zielona Góra – Nowa Sól.

Policjanci zatrzymali w czasie tego weekendu aż 6-ciu młodych ludzi kierujących pojazdami pod wpływem narkotyków.

Czterech zatrzymanych kierujących miało w organizmie powyżej 0,5 promila alkoholu – rekordzista kierujący mercedesem zatrzymany sobotę w Sulechowie – miał ponad 3 promile.

          Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego weekend zakończyli dzisiejszym „Trzeźwym Porankiem” w Sulechowie. Nie zatrzymano nikogo kierującego pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, a taki wynik świadczy o skuteczności naszych działań prewencyjnych prowadzonych od 2012 roku. cieszy policjantów. Sprawdzonych zostało ponad 700 kierujących.

         Dwóch kierujących skontrolowanych w czasie działań miało aktywne zakazy sądowe prowadzenia pojazdów – a mimo to kierowali samochodami. Jeden z nich, 28-letni zielonogórzanin okazał się dodatkowo poszukiwany przez sąd – z jednostki policji trafił do aresztu śledczego.   

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. 

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie. 

Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych również jest przestępstwem z art. 244 kodeksu karnego – grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności. 

Powrót na górę strony