40 krzewów konopi nie trafi na rynek
Zielonogórscy policjanci z wydziału narkotykowego zatrzymali dwóch mężczyzn trudniących się uprawą konopi indyjskich. Na terenie działki jednego z nich ujawnili 40 krzewów tego narkotyku będących w różnej fazie wzrostu.
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową zielonogórskiej komendy prowadząc działania operacyjne ustalili, że na terenie ogródków działkowych w podzielonogórskiej miejscowości prowadzona jest uprawa konopi indyjskich. Policjanci, którzy tam pojechali ujawnili uprawę 40 krzewów tego narkotyku w specjalnie przygotowanej folii. Na miejscu zastali dwóch mężczyzn trudniących się tym procederem. Podejrzani w wieku 25 i 26 lat zostali zatrzymani. Z czynności przeprowadzonych na miejscu wynika, że na działce i w znajdującej się tam altance były wszelkie niezbędne sprzęty do prowadzenia tego typu uprawy, m. in. nasiona, nawóz, folia czy oświetlenie. W trakcie przesłuchania starszy z mężczyzn oświadczył, że uprawiał konopie na własny użytek. Nadzorujący sprawę prokurator rejonowy po zapoznaniu z materiałami sprawy zastosował wobec podejrzanych dozór policji, a w stosunku do 26-latka również poręcznie majątkowe.
To nie jedyne zatrzymania osób łamiących przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w ostatnich dniach. Zielonogórscy policjanci przez cały czas prowadzą działania mające na celu ograniczenie, szczególnie młodym ludziom, dostępu do narkotyków. Działania te ukierunkowane są w szczególności na dilerów narkotykowych, jednak osoby posiadające narkotyki również muszą liczyć się z poniesieniem konsekwencji zgodnie z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii. Dlatego też każda z nich powinna mieć świadomość swoich czynów oraz wiedzę dotyczącą odpowiedzialności karnej za popełnienie tego rodzaju przestępstw.
Z poniesieniem odpowiedzialności musi liczyć się również zatrzymany wczoraj na ul. Fajansowej w Zielonej Górze 15-latek, który w towarzystwie dwóch kolegów palił marihuanę. Młodzi mężczyźni zostali wylegitymowani przez policjantów Zespołu Wywiadowczego zielonogórskiej komendy. Wówczas okazało się, że 15-latek jest w posiadaniu 0,58 grama marihuany, którą jak twierdzi znalazł jadąc rowerem. Podczas przesłuchania usłyszał zarzut posiadania środków odurzających. Z racji wieku będzie on odpowiadał przed sądem rodzinnym.
UWAGA!!!
W związku z powyższym policjanci apelują do rodziców, aby zwracali uwagę gdzie, w jaki sposób i w czyim towarzystwie spędzają wolny czas ich dzieci. Czas wakacji to często dla młodych ludzi czas eksperymentów, czas wolności i możliwości samodecydowania o sobie. Jednak może to doprowadzić do uzależnień i problemów z prawem. Szybka reakcja rodzica niejednokrotnie może temu zapobiec.
Oprócz wyżej opisanych przypadków zielonogórscy policjanci zatrzymali w ostatnich dniach 10 innych osób, które złamały przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, któraw wybranych artykułach dotyczących odpowiedzialności karnej za posiadanie, udzielanie i sprzedaż narkotyków mówi:
- „Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Jeżeli natomiast sprawca posiada znaczną ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5 (art.62 ust. 1 i 2).
- „Kto, wbrew przepisom ustawy, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia albo umożliwia ich użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Jeżeli sprawca udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 (art. 58 ust. 1 i 2).
- „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Jeżeli sprawca udziela środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu,
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 59 ust. 1 i 2).