Ogólnopolski Głos Profilaktyki - ZAPRASZAMY
14 czerwca 2014 roku rozpocznie się akcja ”Ogólnopolski Głos Profilaktyki”, której inicjatorem jest Komenda Główna Policji. Życie bez uzależnień, bez narkotyków, alkoholu i bez przemocy jest głównym przesłaniem tych działań.
Zaproszenie do udziału w Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki kierowane jest do wszystkich, by we wspólnej sprawie promować modę na życie bez uzależnień, bez przemocy, na życie godne i odpowiedzialne, na życie bezpieczne, życie, którego wartością jest wolność.
Symbolem tej wolności jest gest bicia serca wykonywany przez 60 sekund – jednocześnie przez wszystkich uczestników akcji, w całym kraju, 14 czerwca 2014 roku, o godz. 16.00.
Wykonajmy ten wspólny gest na rynkach i placach miast i miasteczek, wielkich aglomeracji i maleńkich wsi – każdy na miarę swoich możliwości – razem – we wspólnocie obywatelskiej i społecznej – w tym samym czasie w całym kraju.
Zachęcamy do udziału w tegorocznym Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki.
Działania Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze:
I. Debata w kinie „Newa” ul. Bolesława Chrobrego
13:00 – 14:30 - Projekcja filmu "Fish Tank".
14:30 – 15:00 - Zaproszenie do uczestnictwa w debacie na temat: „Życia wolnego od uzależnień”, gości i odbiorców indywidualnych będących na scenie. (udział terapeuty z Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Zielonej Górze „LOPiT” jako moderatora debaty)
Podczas debaty zwracamy uwagę na uwarunkowania uzależnień od środków psychoaktywnych, wpływ środków psychoaktywnych na kondycję psychofizyczną, rozpoznawanie sytuacji zagrożeń, podejmowanie działań profilaktycznych, możliwości pomocy specjalistycznej w sytuacji pojawienia się problemów, promowanie oddziaływań psychoterapeutycznych. Przed wejściem do kina stoisko z materiałami informacyjno – edukacyjnymi dotyczącymi uzależnień.
15:55 – Odczytanie odezwy społeczności PaT przez pracownika Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Zielonej Górze.
16:00 – Społeczny zryw WOLNE SERCA, po chwili zaproszenie gości i uczestników do udziału w festynie organizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze przy ul. Sulechowskiej pod hasłem: „ Czas na sport i przeciwko uzależnieniom 2014”
16:00 – 18:00 – Turnieje sportowe, stanowiska z grami zręcznościowymi oraz stoisko prewencyjne Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Zielonej Górze „LOPiT”, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Biura Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „BABA” i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
II. Festyn na terenie MOSiR Zielona Góra ul. Sulechowska
11:00 – Rozpoczęcie festynu pn. „ Czas na sport i przeciwko uzależnieniom 2014 ”. Przywitanie gości wspólnie z gospodarzami. Przekazanie informacji na temat Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki odbywającego się w dniu 14 czerwca 2014r. Zachęcenie uczestników festynu do udziału w interaktywnych działaniach profilaktycznych.
11:20 – 15:00 – Działania przygotowujące do happeningu: „Przestańmy biec!”
Działania interaktywne, dynamiczne i innowacyjne zachęcające dzieci i młodzieży oraz ich rodziców do wzięcia udziału w przygotowaniu banerów z hasłami, zawołaniami zgodnymi z ideą PaT. Banery będą przygotowywane w namiotach przy instruktażu plastyków z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” przy wykorzystaniu przygotowanych wcześniej materiałów plastycznych. Zaplanowano wykonanie na jednym długim papierze haseł profilaktycznych, którym uczestnicy festynu owiną podstawę sceny. Ponadto uczestnicy będą umieszczać hasła, napisy dotyczące uzależnień na balonie modelarskim, który będzie wypełniony helem i po godz. 16:00 wypuszczony w powietrze.Przez cały czas trwania festynu w namiotach instytucji zajmujących się działaniami profilaktycznymi między innymi : Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Zielonej Górze „LOPiT”, Biura Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze, Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „BABA” oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zielonej Górze, uczestnicy będą zapoznawać się z ofertą pomocy specjalistycznej oraz uzyskiwać informacje na temat zagrożeń wynikających z używania środków psychoaktywnych. Zaplanowano konkurs plastyczny na plakat: „WOLNY OD UZALEŻNIEŃ”. Na koniec dzieci zostaną nagrodzone drobnymi upominkami.
12:00 – Rozmowa z policjantem na temat akcji pn.” Ogólnopolski Głos Profilaktyki”. Zachęcanie uczestników do interaktywnych działań profilaktycznych oraz do odwiedzenia stoisk instytucji współpracujących z Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze w celu uzyskania informacji o zagrożeniach oraz udziału w konkursach promujących zdrowy styl życia, bezpieczne zachowania oraz życie wolne od uzależnień.
14:00 – 14:20 – Ogłoszenie wyników konkursów plastycznych z realizowanych projektów profilaktycznych w szkołach podstawowych przez współpracujące instytucje lokalne oraz wręczenie nagród między innymi z konkursu pn.: „Na rowerze tylko w kasku” oraz „Bezpieczne wakacje”.
15:30 – 15:55 – Młodzież oraz harcerze przemieszczać się będą po terenie festynu trzymając nad głowami wcześniej samodzielnie przygotowane hasła zgodnie z ideą PaT oraz rozdawać naklejki „Ogólnopolski Głos Profilaktyki – moda na życie bez uzależnień”.
15:55 – Odczytanie odezwy społeczności PaT przez organizatora lub Zastępcę Prezydenta Miasta Zielona Góra – Panią Wioletę Haręźlak.
16:01 – 16:05 - Podziękowanie organizatorom i gospodarzom za wspólny zryw „Wolnych Serc” i zaproszenie do dalszego udziału w programie.16:05 – Wypuszczenie balonu modelarskiego wypełnionego helem z wypisanymi hasłami profilaktycznymi.
17:15 – 17:40 – Przedstawienie zaprezentowane przez młodzież VI Liceum „Alter – Ego” w Zielonej Górze pn. ”Performance – wykluczenie , uzależnienia, izolacja społeczna” dla uczestników festynu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze przy ul. Sulechowskiej
17:45 – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. „Wolny od uzależnień”.
Do prowadzonych działań w ramach akcji pn. „Ogólnopolski Głos Profilaktyki” zaproszono do współpracy Lubuski Ośrodek Profilaktyki i Terapii „LOPiT” w Zielonej Górze, Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Zielonej Górze, Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze, Biuro Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze oraz Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet „BABA”. Zaproszono do współpracy także Związek Harcerstwa Polskiego w Zielonej Górze celem propagowania idei życia trzeźwego i wolnego od uzależnień.III. Działania informacyjno - edukacyjne zorganizowane przy współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim ( włączenie do działań studentów i wolontariuszy) mające na celu przedstawienie problematyki uzależnień w tym zagrożeń wynikających z sięgania po środki psychoaktywne, roli wczesnej pomocy psychoterapeutycznej. Działania prowadzone na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego obejmują:
* Przygotowanie i prezentacja wystawy posterowej przedstawiającej wykonane przez studentów plakaty o tematyce uzależnień od środków psychoaktywnych oraz zagrożeń związanych z sięganiem po środki psychoaktywne, a także promujące zdrowy i trzeźwy styl życia.
* Prezentacja na telebimach umieszczonych na terenie budynku uczelni oraz campusów uczelnianych inicjatyw profilaktycznych związanych z akcją pn. „Ogólnopolski Głos Profilaktyki” promujących życie wolne od uzależnień , przemocy oraz obojętności na drugiego człowieka
* Prezentacja badań prowadzonych przez studentów dotyczących uzależnień od środków psychoaktywnych, w tym alkoholu i narkotyków, ze zwróceniem uwagi na promowanie odpowiedzialności związanej ze spożywaniem alkoholu oraz wskazaniem konsekwencji prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – na podstawie wyników badań w środowisku studenckim.
* Przygotowanie i projekcja programu w telewizji Uniwersytetu Zielonogórskiego dotyczącego problematyki kontaktu ze środkami psychoaktywnymi, rozpoznawania zagrożeń, rozbudzania świadomości i odpowiedzialności za własne działanie, kształtowania umiejętności przewidywania konsekwencji zachowań własnych i innych osób a także zwracającego uwagę na konsekwencje somatyczne i psychiczne sięgania po środki psychoaktywne .