Aktualności

Działania „DYSKOTEKA”

Data publikacji 02.06.2014

Zielonogórscy policjanci po raz kolejny prowadzili działania DYSKOTEKA w nocy z soboty na niedzielę. Zatrzymanych zostało dwóch nietrzeźwych kierujących i jeden kierujący po użyciu alkoholu.

 

Trzeźwość kierujących to od wielu miesięcy jeden z głównych tematów poruszanych w mediach. Zielonogórska policja od lipca 2012 roku prowadzi intensywne działania podczas których sprawdzana jest trzeźwość bardzo dużych grup kierujących. Działania te mają cel konkretny – zatrzymanie kierującego nietrzeźwego lub pod wpływem narkotyków. Ale drugi – nie mniej ważny - cel tych działań to oddziaływanie prewencyjne.

Działania prowadzone są przez zielonogórskich policjantów w różnych formach. „Trzeźwe Poranki” – w godzinach porannych czy „Trzeźwy Kierujący” o różnych porach doby. Działania prowadzone są w różnych miejscach powiatu – podczas krótkiego czasu (maksymalnie 2 godziny) sprawdzana jest duża liczba kierujących (nawet ponad 1000 osób). Kierujący sprawdzani są za pomocą bezdotykowego urządzenia alkoblow, które szybko pozwala na weryfikację stanu trzeźwości.

Jeszcze inną formą są działania „DYSKOTEKA” prowadzone przez zielonogórskich policjantów w weekendowe noce. Policjanci sprawdzają wtedy stan trzeźwości wyjeżdzających spod zielonogórskich nocnych klubów i dyskotek. Sprawdzany jest zarówno stan trzeźwości, jak i to czy kierujący nie prowadzi pod wpływem narkotyków.

W ubiegły weekend zielonogórscy policjanci prowadzili działania „DYSKOTEKA” w nocy z soboty na niedzielę. O godzinie 2.55 na ul.Wrocławskiej zatrzymany został kierujący Oplem Astra 20-letni mieszkaniec Bogatyni, który miał w organizmie 0,7 promila alkoholu.

O godzinie 3.45 również na ul.Wrocławskiej zatrzymany został 48-letni zielonogórzanin kierujący Mercedesem. Mężczyzna miał w organizmie 0,6 promila.

Trzecim zatrzymanym podczas tych działań był kierujący, który popełnił wykroczenie – miał w organizmie 0,3 promila.  

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. 

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie. 

Powrót na górę strony