„ZANIM UCIEKNIESZ - POMYŚL….”
25 maja 2014 roku obchodzony był Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, a zielonogórscy policjanci przez cały miniony tydzień prowadzili w szkołach działania profilaktyczne „Zanim uciekniesz – pomyśl”. Podczas spotkań z młodymi ludźmi tłumaczyli, że ucieczka nie jest rozwiązaniem problemu, a może powodować poważne zagrożenia.
Zaginięcia osób nieletnich traktowane są przez policję bardzo poważnie. Często zaginionego dziecka szukają wszyscy policjanci w służbie – czasem jest konieczność ogłoszenia alarmu w jednostce. Celem nadrzędnym jest ratowanie życia i zdrowia dziecka czy młodego człowieka. Często w przypadku nastolatka przyczyną zaginięcia jest ucieczka. Młody człowiek próbuje w ten sposób poradzić sobie z kryzysem okresu dojrzewania. W okresie od 1 stycznia 3013 roku do 30 kwietnia br. zielonogórscy policjanci mieli zgłoszenia o 25 ucieczkach z domów. Młodzi ludzie pytani o przyczyny takiej decyzji podają najczęściej: - nieporozumienia z rodzicami, - zakaz spotykania się ze swoją sympatią, - zakazy dawane przez rodziców ( np. przychodzenia po 22, korzystania z używek, korzystania z komputera itp.)
Inny rodzaj ucieczek – z którym policjanci mają do czynienia częściej, to ucieczki z placówek opiekuńczo-wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Zakładów Poprawczych. Od 01.01.2013r. do 30.04.2014r. KMP w Zielonej Górze miała zgłoszonych 107 takich ucieczek. Kiedy policjanci po zatrzymaniu „uciekiniera” pytają dlaczego zdecydował się na ucieczkę, najczęściej słyszą, że motywem była tęsknota za domem i np. brak przepustki na wyjazd do rodziny. Części młodych uciekinierów nie podobają się także zasady panujące w placówkach i konieczność ich przestrzegania.
Niezależnie od przyczyny zaginięcia, jest to zawsze poważna sprawa. Młody człowiek narażony jest na niebezpieczeństwo. Może zostać skrzywdzony przez innych, może paść ofiarą przestępstwa czy sam popełnić czyny zabronione. Stąd też warto o tym z młodymi ludźmi rozmawiać, uświadamiać im ten problem i wskazywać inne sposoby wyjścia z kryzysowych sytuacji.
Więcej informacji o zaginięciach na stronach Fundacji ITAKA: