Aktualności

Działania „TRZEŹWOŚĆ”

Data publikacji 28.04.2014

Zielonogórscy policjanci dzisiaj od godziny 5.00 do godziny 13.00 prowadzą w całym powiecie działania „Trzeźwość”. Dotychczas zatrzymali 4 kierujących po użyciu alkoholu  na drogach dojazdowych do Sulechowa. W czasie weekendu policjanci zatrzymali trzech pijanych kierujących i jednego pod wpływem narkotyków.

 

Trzeźwość kierujących to od wielu miesięcy jeden z głównych tematów poruszanych w mediach. Zielonogórska policja od lipca 2012 roku prowadzi intensywne działania podczas których sprawdzana jest trzeźwość bardzo dużych grup kierujących. Działania te mają cel konkretny – zatrzymanie kierującego nietrzeźwego lub pod wpływem narkotyków. Ale drugi – nie mniej ważny - cel tych działań to oddziaływanie prewencyjne.

Jak pokazują wyniki działań „Trzeźwy Poranek” prowadzonych rano czy „Trzeźwy kierowca” prowadzonych o różnych porach doby kierujący w naszym powiecie coraz rzadziej wsiadają za kierownicę po alkoholu. Podczas dzisiejszych działań w Sulechowie i okolicach zatrzymano jednak czterech kierujących z zawartością alkoholu 0,2 – 0,5 promila – sprawców wykroczenia z art.87 Kodeksu Wykroczeń – kierowanie samochodem po użyciu alkoholu.

W czasie weekendu zielonogórscy policjanci zatrzymali natomiast trzech kierujących w stanie nietrzeźwości i jednego kierującego pod wpływem narkotyków.

W piątek rano w Klenicy policjanci z Sulechowa zatrzymali 23-latka kierującego samochodem marki ROVER. Kierujący miał w organizmie ponad promil alkoholu.

W piątek wieczorem natomiast policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Kalsku kierującego fiatem bravo 34-latka, który miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.

Niechlubnym „rekordzistą” tego weekendu jest 54-latek kierujący samochodem marki Tico zatrzymany w sobotę o godzinie 16.30 na Szosie Kisielińskiej. Kierujący miał w organizmie 2,3 promila alkoholu.

W nocy z piątku na sobotę na ul.Wrocławskiej policjanci zatrzymali 20-latka z Żar, który kierował nissanem i był pod wpływem marihuany.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. 

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie. 

Powrót na górę strony