Uważajmy na kieszonkowców przed świętami
Okres przedświąteczny, a to niestety czas większej aktywności złodziei. Złodzieje wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, działają szybko i w najmniej spodziewanym czasie.
W okresie przedświątecznym mieszkańcy miasta i okolic spędzają na zakupach w centrach handlowych nawet po kilka godzin. To często wykorzystują kieszonkowcy. Ich łupem padają najczęściej telefony komórkowe, portfele, sprzęt audiowizualny, komputery czy dokumenty. Niestety kradzieże te są także wynikiem nieostrożności samych okradzionych, którzy nie zwracają należytej uwagi na odpowiednie zabezpieczenie swoich mieszkań, zostawiają uchylone okna czy nawet otwarte drzwi.
Złodzieje działają w najmniej spodziewanych momentach, wykorzystują każdą okazję, często są to ludzie wzbudzający nasz zaufanie. Pamiętajmy o tym i nie dajmy się okraść.
Zielonogórscy policjanci przygotowują się do okresu przedświątecznego, ale pamiętajmy również, aby samemu zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego mienia.
Przed wyjazdem na zakupy nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu swojego mieszkania czy domu:
- Nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi do mieszkania, nawet gdy wychodzisz tylko na chwilę z domu np. (do piwnicy, wyrzucić śmieci).
- Nie sygnalizuj nieobecności domowników poprzez zostawianie informacji w drzwiach lub pozostawianie korespondencji w skrzynce.
- Nigdy nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych „bezpiecznych miejscach”.
- Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.
- Poucz dzieci i domowników w podeszłym wieku, aby nie wpuszczały do mieszkania osób nieznajomych.
- Nie eksponuj swojego bogactwa.
- Umów się z sąsiadami lub krewnymi, aby czuwali nad mieszkaniem w czasie Twojej nieobecności.
- Dokonaj spisu numerów seryjnych (fabrycznych) przedmiotów wartościowych lub oznakuj je w sposób nieznany przestępcy - najlepiej własnym numerem PESEL - jeśli możesz sfotografuj je.
- Jeśli zdecydujesz się otworzyć drzwi obcemu - spójrz w wizjer, załóż łańcuch zabezpieczający.
- Należy sprawdzić wiarygodność obcych przed wpuszczeniem ich do mieszkania. Każdego dnia może się pojawić złodziej działający wypróbowaną metodą „na hydraulika", "na kupca", "na posłańca", a nawet "na policjanta", czy "na listonosza". Takie osoby należy najpierw wylegitymować. Przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumie taką ostrożność
Pamiętajmy
We wszystkich sprawach dotyczących problematyki bezpieczeństwa zawsze możecie Państwo zwrócić się do dzielnicowego, który udzieli informacji lub porady.
"CHCEMY, BY ŻYLI PAŃSTWO BEZPIECZNIE".