Aktualności

Bezpieczny Sylwester – ostrożnie z fajerwerkami

Data publikacji 30.12.2013

Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla wszystkich mieszkańców miasta miły i bezpieczny. Od wielu lat nieodłącznym akcentem tego okresu są fajerwerki, które mimo swojej atrakcyjności – przy niewłaściwym ich używaniu – mogą być przyczyną wielu kłopotów.

 

 

WSZYSTKICH RODZICÓW I OPIEKUNÓW DZIECI ORAZ UŻYTKOWNIKÓW FAJERWERKÓW I PETARD PROSIMY O ZACHOWANIE SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI I ROZWAGI.

Pamiętajmy:

Używanie fajerwerków dopuszczalne jest tylko dwa dni w roku - 31 grudnia i 1 stycznia. W pozostałe dni obowiązuje zakaz zakłócania spokoju. Za jego złamanie grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo kara grzywny (art. 51§1 KW).

Podczas zabawy fajerwerkami nie wszyscy zdają sobie sprawę, że te z pozoru niegroźne przedmioty są prawdziwymi ładunkami wybuchowymi. Nieumiejętne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do tragedii.

Aby z sylwestrem wiązały się tylko miłe chwile, należy przestrzegać podstawowych zasad. Oto niektóre z nich:

  1. kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i sprawdźmy czy posiadają one odpowiednie atesty - Polska Norma nr PN-C-86061 w sprawie oznakowania wyrobów pirotechnicznych - (wyrób powinien posiadać co najmniej następujące oznaczenia; nazwę produktu i klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcje obsługi w języku polskim);
  2. przed użyciem należy koniecznie zapoznać się z instrukcją obsługi i postępować zgodnie z zaleceniami producenta;
  3. fajerwerki mogą odpalać tylko osoby pełnoletnie i tylko one mogą je kupić;
  4. pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci!
  5. odpalając ładunek należy przewidzieć tor lotu i miejsce upadku – nie wolno ich kierować w stronę ludzi czy zwierząt;
  6. należy używać materiałów pirotechnicznych jedynie na zewnątrz budynków - fajerwerki zapalone w pomieszczeniach mogą doprowadzić do zapalenia się włosów lub odzieży, ich wybuch może też spowodować uszkodzenie słuchu;
  7. zabronione jest wypuszczanie fajerwerków z okien i balkonów - stwarza to duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do mieszkania sąsiadów i spowodować panikę bądź pożar;
  8. nie wolno odpalać fajerwerków w pobliżu stacji paliw i zbiorników z płynami łatwopalnymi - zabaw z fajerwerkami należy unikać również w pobliżu samochodów;
  9. nigdy nie przetrzymujmy petard w dłoniach;
  10. nie pozwalajmy osobom nietrzeźwym na odpalanie petard i fajerwerków.

 _____________________________________________________

  • Pozwolenie na sprzedaż fajerwerków (nabywanie, przechowywanie lub używanie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego) wydaje wojewoda lubuski; za nielegalną sprzedaż fajerwerków może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

  

  • Bez pozwolenia wojewody może odbywać się jedynie sprzedaż materiałów o mniejszej sile rażenia – oznaczonych literami NWP (dokładny wykaz znajduje się w rozporządzeniu ministra gospodarki i pracy w sprawie wykazu wyrobów pirotechnicznych, na których nabywanie, przechowywanie lub używanie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia; należą do nich m.in. niektóre petardy, większość zimnych ogni, konfetti i kapiszony).

  

  • Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, może trafić do więzienia nawet na dwa lata.

Szanowni Państwo:

  • Zachęcamy do zgłaszania policji lub straży miejskiej zaobserwowanych faktów sprzedaży fajerwerków nieletnim;
  • Każdy, komu przeszkadza sąsiad testujący przed sylwestrem fajerwerki, może zgłosić sprawę policji lub straży miejskiej.

 

Powrót na górę strony