Bezpieczne zakupy przez internet

Bezpieczne zakupy przez internet

Polacy coraz chętniej wykorzystują możliwości jakie daje im Internet. Służy on już nie tylko do wyszukiwania informacji, ale także do robienia zakupów. Dzięki sklepom internetowym i aukcjom mamy możliwość kupowania wielu rzeczy bez wychodzenia z domu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas. Niestety zdarza się, że klienci wirtualnych aukcji czy sklepów padają ofiarami oszustów.

Jak się chronić przed oszustami internetowymi i co robić aby zakupy były możliwie bezpieczne:
1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedającego
2. Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
3. Przed kupnem na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedającym. Szczególną czujność powinna wzbudzić niewielka liczba komentarzy pozytywnych lub ich brak.
4. Przed zakupami w sklepie internetowym zasięgnij opinii o nim i sprawdź go. Zapytaj znajomych, sprawdź podany na stronie numer telefonu. W razie wątpliwości lepiej zrezygnuj z zakupów.
5. Kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, pozwoli to uniknąć kupowania telefonów kradzionych sprzedawanych bez dokumentów.
6. Przy zamówieniu sprzętu elektronicznego zapytaj o oprogramowanie i instrukcję obsługi.
7. Zachowaj swoją korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa łatwiej będzie go odnaleźć, a korespondencja będzie stanowić dowód przestępstwa.
8. Jeśli mimo zachowania zasad ostrożności zostaniesz oszukany np. dostaniesz puste pudełko lub mimo wpłacenia pieniędzy nie dostaniesz zamówionego towaru zgłoś się na policję.

 
Powrót na górę strony