Usługa bezpłatnego tłumacza PJM, SJM, SKOGN
Realizując zapisy ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dziennik Ustaw z 2011 roku Numer 209, pozycja 1243, z późniejszymi zmianami) uprzejmie informujemy, że Komenda Miejska Policji z siedzibą przy ulicy Partyzantów 40 w Zielonej Górze, w celu umożliwienia kontaktu osobom doświadczającym trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się zapewnia dostęp do świadczenia usług tłumacza:
• PJM (Polski język migowy)
• SJM (System językowo-migowy)
• SKOGN (Sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych)
Aby skorzystać z usługi tłumacza, osoba uprawniona [1] zobowiązana jest zgłosić chęć skorzystania z tej usługi, ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się (świadczenia usług tłumacza PJM, SJM i SKOGN), co najmniej na 3 dni robocze przed planowaną wizytą.
Chęć skorzystania z pomocy tłumacza można zgłosić pobierając formularz zgłoszeniowy (pdf, 1,2 mb). Po wypełnieniu formularza należy go odesłać jedną z wybranych metod:
• za pomocą poczty elektronicznej na adres: dyzurny.kmp_zgora@go.policja.gov.pl
• faksem pod numer: +48 47 79 52415
• listownie na adres: Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze, ulica Partyzantów 40, 65-322 Zielona Góra
• osobiście w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze, ulica Partyzantów 40, 65-332 Zielona Góra
• platforma ePUAP: ePUAP
Korespondencja przesyłana listownie lub przekazywana za pośrednictwem oficera dyżurnego powinna być oznaczona na kopercie wpisem: „usługa tłumacza PJM, SJM i SKOGN”.
W przypadku braku możliwości zapewnia usługi tłumacza PJM, SJM, SKOGN Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim zobowiązana jest do uzasadnienia odmowy wykonania usługi z jednoczesnym wyznaczeniem nowego terminu realizacji uprawnienia lub przekazując informację na temat możliwości wykorzystania innych środków wspierających komunikowanie się w celu kontaktu z urzędem.
W sprawach nagłych prosimy o zgłoszenie telefoniczne na numer 112 bądź o kontakt z najbliższą jednostką Policji.
Rejestr tłumaczy polskiego języka migowego (PJM, SJM, SKOGN) dostępny jest na stronie internetowej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
1) Bezpłatna usługa tłumacza (PJM, SJM, SKOGN) przysługuje osobom niepełnosprawnym w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dziennik Ustaw z 2011, numer 127, pozycja 721 z późniejszym zmianami), czyli osobom posiadającym urzędowe poświadczenie swojej niepełnosprawności.