Aktualności

Aby być bezpiecznym, trzeba być świadomym!

Data publikacji 10.05.2024

Zielonogórscy policjanci od wielu lat dbają nie tylko o bezpieczeństwo najmłodszych – swoje edukacyjne działania kierują również do seniorów. Chętnie biorą udział w spotkaniach różnych klubów i organizacji, podczas których opowiadają o zagrożeniach we współczesnym świecie. Dzięki takim spotkaniom policjanci zwiększają świadomość społeczną dotyczącą różnego rodzaju zagrożeń oraz niebezpieczeństw czyhających ze strony oszustów.

Zielonogórscy policjanci bardzo często spotykają się z seniorami rozmawiając o ich osobistym bezpieczeństwie. W rozmowach poruszane są tematy dotyczące bezpiecznych zachowań w codziennym życiu, bezpieczeństwo danych osobowych oraz mienia. Jednak najwięcej uwagi policjanci poświęcają działalności tej grupy przestępców, którzy oszukując osoby starsze, wyłudzają od nich pieniądze, pozbawiając ich niekiedy dorobku całego życia.

Jedno z takich spotkań odbyło się wczoraj (9 maja) w Zielonogórskim Stowarzyszeniu Amazonek. Podinsp. Małgorzata Stanisławska i podinsp. Małgorzata Barska opowiedziały paniom ze stowarzyszenia jak działają oszuści i jakie podstępne metody stosują, żeby wyłudzić pieniądze. Największe emocje wzbudziła autentyczna rozmowa z oszustem podającym się za pracownika banku, który próbował przekonać swoją rozmówczynię, że ktoś chciał wziąć pożyczkę na jej nazwisko. Policjantki wspólnie z uczestniczącymi paniami przeanalizowały rozmowę i opowiedziały jak rozpoznać, że mamy do czynienia z oszustem, jak się w takiej sytuacji zachować oraz na co zwrócić uwagę, w razie podobnej próby wyłudzenia danych, a w konsekwencji pieniędzy.

W związku z tym, że oszuści wymyślają coraz to nowe sposoby działania i podstępem wyłudzają pieniądze już nie tylko od seniorów, takie spotkania muszą być cyklicznie powtarzane, aby zwiększyć świadomość społeczną wszystkich grup wiekowych. Seniorzy coraz więcej i chętniej korzystają z Internetu, dzięki czemu mogą robić zakupy, opłaty czy kontaktować się ze znajomymi przez portale społecznościowe. Niestety nie zawsze zdają sobie sprawę z czyhających w sieci zagrożeń. Nie wiedzą, że niewinnie wyglądająca reklama, która zachęca do inwestowania swoich oszczędności, to nic innego jak podstęp oszusta.

Policjantki przypomniały, że bardzo ważne jest czytanie umów i informacji oraz regulaminów stron z których korzystamy, bo to właśnie dzięki stosowaniu się do zawartych w nich obostrzeń, możemy uniknąć oszustwa.

Osoby uczestniczące w takich spotkaniach zawsze aktywnie dzielą się swoim doświadczeniem w tym zakresie, opowiadając  o sytuacjach, które ich spotkały. Podobnie było tym razem, okazało się bowiem, że wiele spośród pań uczestniczących w spotkaniu, miało do czynienia z różnymi próbami oszustwa – przez sms lub email.  Policjantki zawsze po takich spotkaniach proszą ich uczestników o dzielenie się wiedzą z innymi seniorami w rodzinie i sąsiedztwie. Przypominają, że w przypadku sytuacji nagłych, w których rodzina potrzebuje pomocy finansowej, należy sprawdzać i konsultować decyzję z członkami rodziny. Pośpiech jest tu złym doradcą, a na nadmierną ufność osób starszych często przestępcy bez skrupułów wykorzystują. Mundurowi przypominają również by zwracać baczniejszą uwagę gdzie przechowujemy swoje oszczędności i komu je przekazujemy. Ta wiedza pomoże starszym ludziom w unikaniu codziennych zagrożeń.

Powrót na górę strony